Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o tom, akým spôsobom by som mala postupovať. Som zamestnaná ako pomocná sila v kuchyni, kde občas manipulujem aj s ťažšími predmetmi. Predpokladám, že som tehotná a plánujem navštíviť lekára. Podľa informácií na internete by malo byť dostatočné informovať zamestnávateľa po obdržaní tehotenskej knižky. Avšak nechcem vystavovať riziku seba ani svoje dieťa. Bolo by podľa Vás vhodné predložiť túto informáciu aj písomne a zaistiť si potvrdenie od lekára, aby som bola chránená? Aké tlačivo by som mala v takom prípade použiť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že v zmysle ust. § 40 ods. 6  Zákonníka práce sa za tehotnú zamestnankyňu na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie. Ak by ste svoje tehotenstvo zamestnávateľovi neoznámili, potom sa nemôžete domáhať svojej ochrany Vás ako zamestnanca na základe tehotenstva vyplývajúcich zo Zákonníka práce a prísl. právnych predpisov.

Zamestnávateľovi je akiste známe nar. vlády č. 281/2006 Zb.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri ručnej manipulácii s bremenami, z ktorého okrem iných vyplýva, že "u tehotných žien, matiek do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien, vykonávajúcich ručnú manipuláciu s bremenami, treba rešpektovať odporúčanie príslušného lekára týkajúce sa úpravy režimu práce a odpočinku, prípadne časového obmedzenia a trvania ručnej práce s bremenami, ak si to vyžaduje zdravotný stav ženy, ochrana plodu a nerušený priebeh tehotenstva. Pre tehotné ženy, matky do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiace ženy sa odporúčajú smerné hmotnostné hodnoty pre ženy (maximálna hmotnosť ručne zdvíhaných a prenášaných bremien, maximálny počet zdvihov za minútu) znížiť na menej ako polovicu."

Len pre vašu informáciu /vek v otázke neuvádzate/, pre ženy vo veku 18 až 29 rokov pri priaznivých podmienkach je maximálna hmotnosť bremena 15 kg, pri nepriaznivých 10 kg.