Zriadenie vecného bremena k pozemným komunikáciám patriacim obci

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Žilina

Otázka: Zriadenie vecného bremena k pozemným komunikáciám patriacim obci

Dobrý deň. Mohli by ste mi, prosím, vysvetliť postup, keď obec chce zriadiť vecné bremeno na svoje pozemné komunikácie? Potrebujem len základné usmernenie, aby som vedela, s čím začať a ako pokračovať. Ďakujem.

Odpoveď: Zriadenie vecného bremena k pozemným komunikáciám patriacim obci

Dobrý deň,

pozemky, ktoré nie sú vo vlastníctve obce z dôvodu, že dosiať nedošlo k ich majetkovoprávnemu vyporiadaniu a nachádzajú sa pod cestami alebo miestnymi komunikáciami v užívaní, možno podľa § 24e zákona č. 135/1961 Zb. Cestný zákon vyvlastniť. Vyvlastňovacie konanie sa začína na návrh príslušného vlastníka cesty alebo miestnej komunikácie. Uvedeným spôsobom možno postupovať len do 31. decembra 2020 (§ 24e Cestného zákona).

Vyvlastňovacie konanie je následne upravené v štvrtej časti zákona č. 50/1976 Zb. Stavebný zákon. Vyvlastnenie nepredstavuje podľa Stavebného zákona len prevod vlastníckeho práva, ale môže spočívať aj v obmedzení vlastníckeho práva, napríklad zriadením vecného bremena. Vo vašom prípade by bolo teda cieľom vyvlastnenia v súlade s § 109 ods. 1 v spojení s § 110 ods. 3 veta druhá Stavebného zákona zriadenie vecného bremena. Vyvlastniť - teda zriadiť vecné bremeno za náhradu podľa Stavebného zákona, však možno len vtedy, ak sa nedohodnete s vlastníkmi pozemkov, na ktorých sú postavené cesty alebo miestne komunikácie. Ako prvý krok je preto potrebné postupovať podľa § 17 ods. 1 Cestného zákona a zaslať vlastníkom pozemkov písomnú výzvu na uzavretie dohody o zriadení vecného bremena. Táto písomná výzva musí obsahovať aj návrh odplaty, ktorá musí byť najmenej vo výške zodpovedajúcej ustanoveniu § 111a ods. 2 Stavebného zákona.