Zlúčenie dvoch trestov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Zlúčenie dvoch trestov?

Dobrý deň. Mal som uloženú podmienku na 1 rok za jazdu pod vplyvom alkoholu. Porušil som ju v 11. mesiaci. Obidva tieto incidenty sa odohrali v čase, keď som sa potýkal s rozvodom mojich rodičov a rodinnými problémami. Bol som odsúdený a dostal trest odňatia slobody, ktorý mi však pri dobrom správaní znížili. Teraz som bol predvolaný, aby sa preverilo, či som splnil podmienky môjho prvého trestu. Nepotvrdil som to vzhľadom na druhý spomenutý problém. Naštastie mám slušný život, zamestnal som sa a už pred nastúpením trestu som mal prácu. Pri druhom treste mi odovzdali informáciu, že mi tieto dva tresty zlúčili, avšak zdá sa, že k tomu nedošlo. Teraz mi hrozí výkon prvý trestu, a to 1 mesiac. Som podmienečne prepustený, zamestnaný a poučený, ako sa vyhnúť tomuto trestu. Chcem zdôrazniť, že som zamestnaný, poučený, prepustený za slušné správanie a takmer celý trest som si odsedel. Pustili ma len 2 týždne pred úplným skončením trestu. Existuje možnosť právnej obrany? Myslím na to, že už som bol dostatočne poučený a prepustený za slušné správanie, atď.

Odpoveď: Zlúčenie dvoch trestov?

Dobrý deň

bolo by potrebné vidieť rozsudok kde ste boli odsúdený a dostali ste trest odňatia slobody. Avšak súd Vám ešte nemusí trest premeniť, pokiaľ ste sa neosvedčil. Podľa § 50 ods. 4 zák. č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon: “Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti, hoci odsúdený konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu, a súčasne môže

a) ustanoviť nad odsúdeným probačný dohľad,

b) primerane predĺžiť skúšobnú dobu, nie však viac ako o dva roky, pričom nesmie prekročiť hornú hranicu skúšobnej doby ustanovenej v odseku 1,

c) ustanoviť doteraz neuložené primerané obmedzenia alebo primerané povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život, alebo

 d) nariadiť kontrolu uložených primeraných obmedzení alebo povinností technickými prostriedkami, ak sú splnené podmienky podľa osobitného predpisu a ak takáto kontrola nebola doposiaľ nariadená.”

Rozhodnutie závisí od konkrétneho prípadu a od okolností.

Ale je tu možnosť, aby Vám nepremenili podmienku.