Môžem žiadať majiteľa o vrátenie rezervačného poplatku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Môžem žiadať majiteľa o vrátenie rezervačného poplatku?

Dobrý deň, môžete mi poradiť? Kupujem dom a už som zaplatil rezervačný poplatok, ktorý je odpočítaný z kúpnej ceny. Už som podpísal rezervačnú zmluvu, no nie je v nej formulované nič ohľadom vrátenia rezervačného poplatku, ak by súdny znalec ohodnotil dom na sumu nižšiu, ako uvádza majiteľ a ja by som požadoval vrátenie poplatku. Hovorime o situácii, kedy by som sa s majiteľom nedohodol na znížení ceny za dom. Môžete mi poradiť? Môžem ešte požiadať o tento dodatok, aby ho doložili v kúpnej zmluve? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem žiadať majiteľa o vrátenie rezervačného poplatku?

Dobrý deň, v každej rezervačnej zmluve musí byť uvedený "osud" rezervačného poplatku pre prípad uzatvorenia kúpnej zmluvy, ale aj pre prípad, že k uzatvoreniu kúpnej zmluvy nedôjde. V prvom prípade bude Vami zaplatený rezervačný poplatok započítaný na kúpnu cenu nehnuteľnosti. Druhý prípad (t.j. neuzatvorenie kúpnej zmluvy) by ste mali mať v rezervačnej zmluve upravený tiež. Väčšina realitných kancelárii postupuje tak, že ak nedôjde k uzatvoreniu kúpnej zmluvy, tak sa rezervačný poplatok započítava na zmluvnú pokutu. Závisí to však na konkrétnom znení rezervačnej zmluvy. Inak býva upravené vrátenie rezervačného poplatku v prípade, ak k uzatvoreniu zmluvy nedôjde z dôvodu na strane kupujúceho a z dôvodu na strane predávajúceho. Odporúčam Vám kontaktovať realitnú kanceláriu a informovať sa ohľadom vrátenia rezervačného poplatku v prípade neuzatvorenia kúpnej zmluvy. Ak sa v zmluve nenachádza žiadne ustanovenie upravujúce vrátenie rezervačného poplatku, odporúčam Vám do zmluvy písomným dodatkom takéto ustanovenie doplniť.