Zanikajú dražbou nehnuteľnosti aj ťarchy na nej viaznúce?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Zanikajú dražbou nehnuteľnosti aj ťarchy na nej viaznúce?

Dobrý večer, rada by som sa opýtala, či sa po vydražení nehnuteľnosti, na ktorú sú uvalené ťarchy, tieto ťarchy anulujú, alebo ostávajú spojené s nehnuteľnosťou nového majiteľa. Ďalej, mám záujem vedieť, či sa môžem dostať k vlastníctvu nehnuteľnosti, na ktorú sú uvalené ťarchy. Ďakujem.

Odpoveď: Zanikajú dražbou nehnuteľnosti aj ťarchy na nej viaznúce?

Dobrý deň, podľa § 151j Občianskeho zákonníka (OZ), v rámci výkonu záložného práva sa záložný veriteľ môže uspokojiť spôsobom určeným v zmluve alebo predajom zálohu na dražbe alebo domáhať sa uspokojenia predajom zálohu podľa Exekučného poriadku. Pri výkone záložného práva záložným veriteľom, ktorého záložné právo je v poradí rozhodujúcom na uspokojenie záložných práv registrované ako prvé (ide o tzv. prednostného záložného veriteľa), sa záloh prevádza nezaťažený záložnými právami ostatných záložných veriteľov. Pri výkone záložného práva iným ako prednostným záložným veriteľom, sa vec prevádza spolu so záložnými právami prednostných záložných veriteľov. O tejto skutočnosti však musíte byť informovaná. Pri iných ťarchách ako je záložné právo, sa uplatní ustanovenie § 30 zákona č. 527/2002 o dobrovoľných dražbách, podľa ktorého práva osôb vyplývajúce z vecných bremien viaznucich na predmete dražby nie sú dotknuté prechodom vlastníckeho práva dražbou. Predkupné právo viaznuce na predmete dražby zaniká udelením príklepu, ak vydražiteľ uhradil cenu dosiahnutú vydražením predmetu dražby v ustanovenej lehote; to neplatí v prípade predkupného práva spoluvlastníkov veci k spoluvlastníckemu podielu.