Žaloba voči OZ

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Žaloba voči OZ

Dobrý deň, rád by som vás poprosil o radu vo veci žaloby voči občianskemu združeniu. Občianskemu združeniu bolo doručené súdne rozhodnutie s príkazom zaplatiť nájomné za priestory, ktoré boli prenajaté na základe riadnej a platnej zmluvy spolu s pokutou a úrokmi za omeškanie platby. Riaditeľ združenia zatiaľ nezaplatil túto pohľadávku a neviem, aké sú jeho úmysly do budúcna. Ja som stál pri založení tohto združenia a hoci som nie riaditeľ, figurujem ako štatutár v združení aj pri bankovom účte združenia. Moja otázka je, či budem ako fyzická osoba môcť byť akýmkoľvek spôsobom postihnutý alebo vymáhaný pri exekúcii? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Žaloba voči OZ

Dobrý deň, občianske združenie má v takýchto prípadoch postavenie právnickej osoby. V prípade, že podľa súdneho rozhodnutia nebudú súdom priznané pohľadávky vyplatené, bude môcť žalobca voči občianskemu združeniu začať exekučné konanie. Toto exekučné konanie bude vedené voči občianskemu združeniu a exekútor bude môcť pohľadávku voči tomuto občianskemu združeniu uspokojiť iba z majetku patriaceho občianskemu združeniu. Aj napriek tomu, že ste štatutárom tohto OZ nebude môcť súdny exekútor siahnuť na Váš majetok.