Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

Dobrý deň prajem, môj manžel bol predvolaný na dedičné konanie po otcovi. Už písomne oznámil svoje rozhodnutie vzdať sa dedičstva v prospech svojho brata (osobne sa konania nezúčastnil, keďže je držiteľom preukazu ŤZP). Avšak, dedičné konanie sa odložilo, keďže notárka povedala, že nestačí iba toto písomné vyjadrenie a je potrebné aj splnomocnenie dať bratovi, aby ho zastupoval. Nie je nám celkom jasné, prečo je potrebné splnomocnenie, keďže sa manžel vzdáva dedičstva. Hlavne by sme nechceli, aby náš manžel platil dedičné náklady. Veľmi pekne vám ďakujem za radu, ako by sme mali v tejto situácii postupovať. S pozdravom a prianím pekného dňa.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

Dobrý deň,

dedič má právo vzdať sa dedičstva v prospech druhého dediča, notár v takomto prípade potrebuje riadny doklad, k tomuto vzdaniu sa, nakoľko ide o závažnú vec. List notárovi obyčajne nestačí. Notári to najčastejšie riešia formou splnomocnenia jedného dediča druhým. Toto splnmocnenie sa založí do dedičského spisu. Podpis by mal byť úradne overený (notári to vyžadujú). V splnomocnení sa priamo môžu dohodnúť, že všetky trovy bude uhrádzať splnomocnený brat.