Máte
otázku?

Vymáhanie pohľadávky od spoludlžníka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Košice

Otázka: Vymáhanie pohľadávky od spoludlžníka

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o právnu radu, keďže sa sám už neviem poradiť. Rád by som zistil, ako postupovať pri vymáhaní pohľadávky od spoludlžníka. Som spoludlžníkom svojej bývalej priateľky na úvere vo výške 12 000 € s mesačnou splátkou 180 €. Po rozchode pred tromi mesiacmi prestala splácať uvedený úver. Banka, ako jej spoludlžníka, ma teraz núti k uhrádzaniu splátok. Je mi jasné, že mám ako spoludlžník takú povinnosť, no môj problém spočíva v tom, že som invalidný dôchodca so zamestnaním a môj mesačný plat je len 329 € plus invalidný dôchodok 139 €. Zároveň mám aj svoju pôžičku vo výške 22 000 € s mesačnou splátkou 280 €. Ledva sa mi podarí splácať svoje záväzky a ich zdvojnásobenie mi spôsobuje finančné problémy. Potreboval by som radu, ako postupovať pri vymáhaní pohľadávky od spoludlžníka. Pred nami rozchodom sme spolu podpísali dohodu o splatení úveru a moja bývalá priateľka mi dokonca podpísala uznanie dlhu vo výške 12 000 €, ktoré bolo overené notárom. Momentálne stále bývam u rodičov, nemám finančné prostriedky na vlastné bývanie. Skutočne neviem, ako sa mám brániť. Aj keď by som chcel riešit problém, finančne to pre mňa v súčasnosti nie je možné. Prosím, poraďte mi, ako mám postupovať v prípade vymáhania pohľadávky od spoludlžníka. Ďakujem za Vašu pomoc. S pozdravom.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávky od spoludlžníka

Dobrý deň,

vymáhanie pohľadávky od spoludlžníka je možné vtedy, ak za neho uhradíte jeho podiel, ktorý mal splácať on. Vo všeobecnosti platí, že ak podiely na spoločnom dlhu (voči veriteľovi) nie sú určené dohodou, tak každý má splácať polovicu. Banka si pri spoludlžníkoch zabezpečuje, aby boli zaviazaní spoločne a nerozdielne (to znamená, že od ktoréhokoľvel z dlžníkov môže požadovať uhradiť celý dlh). Následne medzi spoludlžníkmi vzniká tzv. regresný nárok, t.j. nárok na vrátenie tej časti dlhu, ktorý bol uhradený za druhého (neplatiaceho) spoludlžníka. Pri vymáhaní pohľadávky od spoludlžníka teda je veľmi dôležité určiť podiely na spoločnom dlhu. To, že máte dohodu so spoludlžníkom (spoludlžníčkou) je veľmi dobre, pretože týmto dokladom môžete preukazovať kto je povinný uhradiť akú časť dlhu. Tiež je dôležité, ako je formulovaná dohoda medzi vami a či z nej vyplýva skutočnosť, že ona je povinná uhrádzať dlh voči banke (veriteľovi). 

 

Teraz je veľmi dôležité prinútiť spoludlžníčku, aby platila svoj dlh. Nebýva to jednoduché. Pokiaľ však má nejaký príjem alebo majetok nečakajte a je to potrebné riešiť. Obyčajne ak zlyhajú mimosúdne pokusy na to, aby ste ju prinútili platiť, riešime to tak, ze dlžníčku opakovane zažalujete na sude na náhradu sumy, ktorú ste za ňu uhradili, opakovane na ňu podáte platobné rozkazy po každej jednej splátke. Obyčajne to trvá 3-5 splátok, kým si uvedomí, že neplatením sa jej navyšujú náklady (suma), ktorú musí na celkovú splátku zaplatiť. Pretože okrem istiny Vám bude musieť uhradiť aj trovy zastupovania a trovy konania.

 

Ak s dlžníčkou komunikujete, odporúčam podpísať po úhrade splátky uznanie dlhu. Zdarma si ho môžte stiahnuť odtiaľto: http://uznanie-dlhu.sk

Trápi vás "Vymáhanie pohľadávky od spoludlžníka" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vymáhanie pohľadávky od spoludlžníka (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, mám nasledujúci problém. Približne pred desiatimi rokmi si moja mama kúpila dom, pričom som sa stal spoludlžníkom v banke. Neskôr nastali problémy so splácaním a jej zmluvu prerobil faktoring. Opäť neskôr sa objavili problémy so splácaním a teraz ide dom do dražby. Až teraz mi z dražobnej poslali list, pritom celých desať rokov mi neposielali žiadne informácie. Teraz sa pýtam, či pri prevode záväzkov k faktoringu nemal byť vyžadovaný aj môj súhlas, keďže som o celej situácii nevedel. Ako by som mal postupovať ďalej?

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávky od spoludlžníka

(odpoveď odoslaná: 26.05.2018)

Dobrý deň, v takýchto prípadoch sa to robí tak, že banka postúpi pohľadávku na vymáhanie spoločnosti, ktorá ho ďalej vymáha a tiež rieši aj prípadnú dražbu nehnuteľnosti. Vás súhlas, ak si neplníte svoje povinnosti, nie je potrebný. Ak ste spoludlžník, ste povinný platiť dlh rovnako ako dlžník. Tiež je potrebné rozlišovať, či ste spoludlžník alebo ručiteľ. Keďže od požičania peňazí uplynulo už veľmi veľa rokov váš nárok voči matke môže byť premlčaný.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vymáhanie pohľadávky od spoludlžníka" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.