'

Výkon činnosti finančného sprostredkovateľa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Žilinský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 31. 7. 2016

Otázka: Výkon činnosti finančného sprostredkovateľa

Dobry den, dostal som sa do kontaktu s nemenovanou firmou zaoberajúcou sa financným sprostredkovaním (uvery, poistky, atd.). Robia semináre "financneho vzdelavania", po ktorom vam ponuknu spolupracu kde ked im niekoho odporucite, tak dostavate nejake provizie. Po prebehnuti celodenneho seminara - ktory stoji 66€ vam daju podpisat papiere o spolupraci. Tam je vsak bod kde som ziadatel ja a zaujemca firma: "Ziadatel vyhlasuje ze nema zaujem tuto cinnost vykonavat ako zamestnanec zaujemcu. Ziadatel vyhlasuje ze je plnolety, ze je osobou doveryhodnou v zmysle zakona c. 455/1991 Z.z. o zivnostenskom podnikani a ze splna vsetky podmienky aby cinnost uvedenu v bode 1. vykonaval ako podnikatel". V bode 1 je popisana cinnost odporucania ludi a ich udajov pre uzatvorenie zmluv. Pokial spravne chapem tak podnikatel musi byt zapisany v obchodnom registri alebo byt zivnostnikom. Zo zmluvy vyplyva, ze vyhlasujem, ze som podnikatel. Tato firma to vsak na seminaroch propaguje ze to mozem robit aj ako fyzicka osoba. Mam teda pravdu a nemozem tuto cinnost robit ako fyzicka osoba? Je mozne dat nejaky anonymny podnet na presetrenie alebo musim ist nato verejne? Nejedna sa o nejaky tresny cin alebo podobne zo strany firmy? Dakujem.

Odpoveď: Výkon činnosti finančného sprostredkovateľa

Dobrý deň,

k Vašej otázke týkajúce sa spôsobov, akými je možné vykonávať činnosť finančného sprostredkovania je potrebné v prvom rade uviesť, že tvrdenie o tom, že činnosť finančného sprostredkovania je možné vykonávať nielen ako podnikateľ, ale ako fyzická osoba nepodnikateľ je pravdivé.

Živnostenský zákon totiž výslovne ustanovuje v § 3 ods. 1 písm. d) bod 6. že živnosťou nie je činnosť pri výkone povolaní burzových dohodcov, samostatných finančných agentov a finančných poradcov a iných fyzických osôb oprávnených vykonávať finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo podľa osobitného predpisu (týmto osobitným predpisom je zákon č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve).

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že túto činnosť nielen že nie je nutné vykonávať ako fyzická osoba - podnikateľ (teda živnostník), ale zákon túto možnosť výslovne vylučuje. V tejto časti na základe Vami popísaného skutkového stavu teda nie je možné v konaní spoločnosti zaoberajúcej sa finančným sprostredkovaním konštatovať žiadny nesúlad s účinným právnym poriadkom Slovenskej republiky.

Finančné sprostredkovanie je právne regulované už vyššie uvedeným zákonom č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a o finančnom poradenstve (ďalej len Zákon o finančnom sprostredkovaní). Zákon o finančnom sprostredkovaní v § 2 ods. 5 ustanovuje, že finančné sprostredkovanie vykonávané podľa Zákona o finančnom sprostredkovaní je podnikaním. Súčasne ale toto ustanovenie obsahuje odkaz na § 2 ods. 2  písm. c) Obchodného zákonníka, podľa ktorého podnikateľom je aj osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov.

Zákon o finančnom sprostredkovaní teda výslovne ustanovuje, že finančné sprostredkovanie vykonávané podľa Zákona o finančnom sprostredkovaní je podnikaním, avšak osoba oprávnená na finačné sprostredkovanie po splnení zákonných podmienok ho vykonáva nie ako podnikateľ zapísaný v obchodnom registri ani ako osoba podnikajúca na základe živnostenské oprávnenia, ale ho vykonáva ako osoba podnikajúca na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov (ktorým je aj Zákon o finančnom sprostredkovaní).

Na základe uvedených skutočností možno jednoznačne konštatovať, že osoba oprávnená podľa Zákona o finančnom sprostredkovaní na výkon činností finančného sprostredkovania ju musí vykonávať ako podnikateľ, ktorým sa na tieto účely rozumie osoba podnikajúca podľa Zákona o finančnom sprostredkovaní - teda na základe iného než živnostenského oprávnenia, keďže táto činnosť živnosťou ani nie je. 

Z Vami opísaného skutkového stavu teda nemožno v tomto smere vyvodiť porušenie či zamlčenie určitých skutočností, na ktoré by bola spoločnosť zaoberajúca sa finančným sprostredkovaním povinná podľa Zákona o finančnom sprostredkovaní.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk