Psychické týranie a rozvod

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Trnava

Otázka: Psychické týranie a rozvod

Dobrý deň, už roky som psychicky týraná zo strany môjho manžela, a aj moja najstaršia dcéra trpí pod jeho správaním. Máme ešte dve detičky vo veku 4 a 2 roky. Chcem sa rozviesť a odísť, avšak manžel mi to bráni rôznymi argumentami. Počas našich troch rokov manželstva sme zriadili bezpodielové spoluvlastníctvo. Prosím Vás, mohol by mi manžel zobrať deti? Neustále mi vnucuje názory a tvrdí, že som psychopat, že som chorá, že sa musím dať liečiť a že má obavy, či sa dokážem starať o deti. Toto sú jeho najnovšie útoky na moju osobu, keďže ostatné metódy, ako nadávky, berúci mi auto a zakazovanie televízora, už nezaberajú. Chcela by som vedieť, či je šanca, aby deti prisúdili mne a nie manželovi. Nesúhlasím ani so striedavou starostlivosťou, pretože on sa o nich vôbec nedokáže starať, respektíve sa im nevenuje. Manžel má dostatok financií a vyjadril sa, že nie je problém čokoľvek vybaviť. Mám z neho strach, pretože neviem, ako sa bude chovať.

Odpoveď: Psychické týranie a rozvod

Dobrý deň, v každom konaní, kde súd rozhoduje o maloletých deťoch súd prihliada prioritne na ich najlepší záujem. Ak v rámci súdneho konania preukážete, že otec detí nie je schopný sa o ne adekvátne postarať, nemá s nimi vytvorený žiadny citový vzťah alebo že sa ho deti boja, je malá šanca, že budú deti zverené jemu alebo do osobnej starostlivosti. Vašou úlohou v súdnom konaní bude preukázať, že starostlivosť otca o deti nie je v ich najlepšom záujme. Až potom bude možné povedať, že by súd nemal deti zveriť do jeho osobnej starostlivosti. Bežne sa totiž vychádza z toho, že rodičia detí sú si v právach a povinnostiach rovní a schopní postarať sa o ne.