Práca pre českú firmu na Slovensku - riadi sa pracovná zmluva a pracovný pomer slovenským zákonníkom? Odvody a dane bude zamestnávateľ odvádzať v SR?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Práca pre českú firmu na Slovensku - riadi sa pracovná zmluva a pracovný pomer slovenským zákonníkom? Odvody a dane bude zamestnávateľ odvádzať v SR?

Chcem uzatvoriť pracovnú zmluvu s českým zamestnávateľom. Som rezidentkou Slovenska a budem pre túto firmu pracovať len na Slovensku. Ako sa riadi pracovná zmluva a pracovný pomer v takomto prípade? Podľa slovenského alebo českého zákonníka práce? Česká firma, ktorá má sídlo v Česku, nemá na Slovensku žiadnu organizačnú zložku. Aktuálne rokujeme o pracovnej zmluve. Ta česká firma sa snaží ma presvedčiť, že pracovná zmluva sa môže riadiť českým zákonníkom práce. Tvrdia, že už pre nich takto nejakí ľudia zo Slovenska pracujú na území Slovenska. Na základe rôznych zdrojov však uvádzam, že zmluva by mala byť koncipovaná podľa slovenských zákonov. Zároveň tvrdím, že česká strana má povinnosť odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne na Slovensku. Taktiež by mali platiť daň za zamestnanca na Slovensku, keďže som rezidentkou SR. Prosím o konkrétne stanovisko k tejto problematike. Chcem predísť uzatvoreniu neplatnej zmluvy a možným budúcim problémom. Zároveň by som chcela, aby mi na zmluve uvádzali mzdu v eurách, nie v českých korunách, vzhľadom na pohyblivosť kurzu. Ďakujem za vyjadrenie.

Odpoveď: Práca pre českú firmu na Slovensku - riadi sa pracovná zmluva a pracovný pomer slovenským zákonníkom? Odvody a dane bude zamestnávateľ odvádzať v SR?

Dobrý deň, v prípade pracovnoprávnych vzťahov je daná zmluvná voľnosť. Strany teda síce majú voľnosť pri voľbe práva, ktorým sa bude riadiť ich zmluva (slovenským alebo českým), ale zamestnanec bude aj tak chránený voľnejšími ustanoveniami právneho poriadku miesta, kde obvykle vykonáva svoju prácu, alebo ak tomu tak nie je, miesta, kde bol najatý.

Hlavným kolíznym kritériom v nariadení Brusel I (prepracované znenie) a nariadení Rím I je miesto, kde zamestnanec obvykle vykonáva svoju prácu. To znamená, že zamestnanec má prístup k súdu v členskom state, v ktorom obvykle vykonáva svoju prácu, a že vo všeobecnosti sa bude uplatňovať právny poriadok tohto členského štátu.

Právom sociálneho zabezpečenia sa nezaoberáme.