Pôžička bývalému priateľovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Pôžička bývalému priateľovi

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, ako postupovať vo veci, keď som si zobrala úver a peniaze som investovala do podnikania môjho vtedajšieho partnera. Teraz, po rozchode, nespláca dlh a dostal ma do finančných problémov. Môžete mi, prosím, poradiť, ako postupovať? Úver je na môj meno. Chcela by som sa opýtať, či existuje možnosť prepísať dlh priamo na neho a v prípade jeho neplatenia (čo sa už deje), aby mohla byť suma vymáhaná priamo od neho. Vopred ďakujem za váš čas a odpoveď, ktorá mi v tejto neľahkej situácii pomôže.

Odpoveď: Pôžička bývalému priateľovi

Dobrý deň,

na to, aby ste mohli vymáhať pôžičku, ktorú ste poskytli bývalému priateľovi bude potrebné, aby ste vedeli preukázať poskytnutie peňazí bývalému priateľovi a lehotu splatnosti, t.j. dokedy Vám mal dlh vrátiť.

Pokiaľ nemáte žiadny písomný doklad, bude potrebné mať aspoň svedka, ktorý nemusel byť priamo prítomný pri tom, keď ste mu poskytli peniaze, ale minimálne by mal potvrdiť, že počul priamo od dlžníka (bývalého priateľa), že Vám dĺži peniaze a že Vám ich vráti.

Ak by ste chceli prepísať poskytnuté pôžičky na neho, musel by s tým on súhlasiť a zároveň aj banka (nebankovka) by s tým musela súhlasiť. Inak to nebude možné. Odporúčam Vám však nečakať a minimálne ho požiadať o podpísanie uznania dlhu, ktoré si môžete stiahnuť zdarma tu: http://uznanie-dlhu.sk