Dobrý deň,
v tomto prípade pôjde o zmluvu o pôžičke. Na platný vznik takejto zmluvy postačuje ústna forma a odovzdanie peňazí, ktoré pôžičku tvoria. Neuvádzate či ste sa dohodli na nejakom termíne dokedy Vám má daná osoba peniaze vrátiť. V prípade však, že ste sa nedohodli na žiadnej lehote, tak potom adresujte dlžníčke písomnú výzvu doporučene, aby Vám peniaze vrátila a bude povinná tak urobiť. V prípade, ak odmietne, tak bude možnosťou už len vymáhanie súdnou cestou. Aby ste v konaní boli úspešní, tak budete musieť preukázať, že ste peniaze skutočne dlžníčke poskytli. Na uvedené môže slúžiť výpis z bankového účtu, prípadne písomná komunikácia.
Čo sa týka premlčania tam je dôležité to ako ste sa dohodli. Ak ste boli dohodnutí, že Vám peniaze vráti do mesiaca od odovzdania, tak potom objektívna premlčacia doba začala plynúť po uplynutí mesiaca, ak ste dohodnutí neboli, tak potom jej povinnosť dlh vrátiť vzniká až potom ako ju vyzvete, a premlčacia dobe začne plynúť od daného momentu. Všeobecná premlčacia doba je však trojročná a preto by Vaše právo nemalo byť premlčané.
O trestný čin podvodu, ani priestupok v takomto prípade pravdepodobne nepôjde, nakoľko by muselo ísť o úmyselné konanie v zmysle ust. § 221 Trestného zákona:
Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Ak ste mali v úmysle to nevrátiť keď ste si to požičiavali, šlo by o trestný čin.