Dobrý deň,
najskôr je potrebné otázku právne posúdiť. V prípade, že ste kamarátovi požičali peniaze a on Vám ich nevrátil, tak o trestný čin podvodu nepôjde. V tom prípade bude najlepšie ešte raz kamaráta vyzvať, aby Vám peniaze vrátil a ak to neurobí môžete podať žalobu na súd a dané plnenie požadovať aj s úrokmi z omeškania, avšak bude potrebné preukázať, že ste peniaze Vášmu kamarátovi skutočne požičali. Ako dôkaz by mohla slúžiť písomná komunikácia, ak reagoval vôbec na vaše výzvy.
V prípade, že ste si peniaze u kamaráta odložili a on Vám ich bez Vášho súhlasu vzal a odmietol vrátiť, tak by sa mohlo jednať o krádež alebo spreneveru, dôležité je to, aký bol dôvod uloženia peňazí do jeho tašky a či on o tom vedel a aká bola dohoda, ak nejaká vôbec bola. Trestný čin krádeže máme upravený v § 212 Trestného zákona:
(1) Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a
a) spôsobí tak malú škodu,
b) čin spácha vlámaním,
c) bezprostredne po čine sa pokúsi uchovať si vec násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia,
d) čin spácha na veci, ktorú má iný na sebe alebo pri sebe,
e) takou vecou je vec z úrody z pozemku, ktorý patrí do poľnohospodárskeho pôdneho fondu, alebo drevo nachádzajúce sa na lesnom pozemku, alebo ryba z rybníka s intenzívnym chovom,
f) čin spácha na veci, ktorej odber podlieha spoplatneniu na základe osobitného predpisu, alebo g) bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Na Váš prípad by sa mohlo vzťahovať konanie v zmysle § 212 ods. 1 písm. a), avšak Vami odložené peniaze by museli mať hodnotu minimálne 266 eur a 1 cent v zmysle definície malej škody podľa Trestného zákona.