Povinná obhajoba

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Nitra

Otázka: Povinná obhajoba

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné, aby ma zastupoval pridelený advokát zo súdu bez môjho vedomia a odsúhlasenia? Doteraz som sa v rámci súdnych procesov hájil sám a aj naďalej sa chcem hájiť sám. Čo musím urobiť v prípade, ak by som chcel aby to takto pokračovalo aj v budúcnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Povinná obhajoba

Dobrý deň. Z Vašej otázky nie je zrejmé za akých okolností Vám bol advokát pridelený. Predpokladám, že ide o trestné konanie, pričom sa na Vás vzťahuje ustanovenie § 37 ods. 1 až 3 Trestného poriadku upravujúce povinnú obhajobu.
Výnimočne sa však môžete vzdať práva na povinnú obhajobu, a to za predpokladu, že ide o konanie o obzvlášť závažnom zločine. V takom prípade sa môže obvinený po prvej porade s obhajcom výslovným vyhlásením vzdať práva na povinnú obhajobu. Toto vyhlásenie môže vziať späť. Úkony vykonané po výslovnom vyhlásení o vzdaní sa práva na povinnú obhajobu do späťvzatia tohto vyhlásenia sa nemusia opakovať.
Pokiaľ však nejde o povinnú obhajobu v rámci trestného konania, nie je mi zrejmé, ako Vám mohol byť ustanovený advokát bez Vášho vedomia a súhlasu. V iných prípadoch totiž nie je možné ustanoviť osobe právneho zástupcu  bez súhlasu a vedomia tejto osoby.