Poškriabané auto a náhrada škody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Poškriabané auto a náhrada škody

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom istého problému. Konkrétne, v apríli tohoto roku nám šesťročný chlapec poškriabal tehlu auta po celom obvode, ktorý je náš sused. Pôvodne sme sa s rodičmi dohodli, že všetky náklady na opravu uhradia. Už po týždni však vznikol problém, jedna vyhovorka nasledovala druhú. Naštastie sme ešte v ten deň pre istotu šli na políciu nahlásiť túto situáciu. Keď sme sa so susedmi ani po týždni nedohodli, na polícii sme to otvorili ako trestný čin. Maloletý bol vypočúvaný v sprievode detskej psycholožky a rodičov, a ku svojmu činu sa priznal. Následne sme dostali oznam, že keďže je maloletý, podá sa to na občiansko-právne konanie. Do dnešného dňa sa však nič neudialo. Auto sme si poslali na oceňovanie do servisu s licenciou. Vystavenú faktúru sme založili na polícii, hovoríme o sume 683 eur, čo nie je málo. Informovala som sa cez jedného právnika, čo sa v takomto prípade dá robiť. Bolo mi povedané, že keďže vinník je maloleté dieťa, môžeme sa súdiť s jeho matkou, teda aj osobou, ktorá v tom čase bola za neho zodpovedná. Rovnako mi bol od pravníka oznámené, že termín pre podanie súdneho sporu je 3 roky. Chcem sa preto informovať, či je to naozaj tak. Do súdneho procesu s manželom to môžeme poslať až potom, ako bude auto opravené. Teda na vlastné náklady opraviť auto a potom súdnou cestou žiadať náhradu škody od matky maloletého. Vzhľadom na to, že bežný človek, ako aj my, nemáme zbytočných približne 700 eur na opravu auta, nemôžeme to na súd zatiaľ dať. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, či som správne informovaná ohľadom tej lehoty a kedy to na súd môžeme dať, či je to naozaj maximálne tri roky? Prípadne, mohli by ste mi niečo poradiť alebo navrhnúť riešenie, keďže mi ide iba o spravodlivosť? Chcela by som túto vec uzavrieť. Vopred vám veľmi pekne ďakujem za váš čas a pomoc.

Odpoveď: Poškriabané auto a náhrada škody

Dobry den,

za poškriabane auto patrí náhrada škody. Ak je dieťa maloleté, tak je potrebné škodu žiadať od osoby, ktorá v tom čase vykonávala nad týmto dieťaťom dozor.

Lehota pri nahrade skody je 2 roky a vo Vasom prípade bude plynut od jej spôsobenia dieťaťom.
Nemusite si nechat auto opravit a potom ziadat nahradu, staci, ze bola sposobena skoda a nahradu mozete ziadat od zodpovednej osoby (v tomto prípade matky, ak nad dietatom vykonavala v tom case dozor). Vyska skody sa urci na zaklad znaleckeho posudku, ak vysku skody rodicia budu rozporovat (co sa moze stat). Sud nemusi akceptovat vyjadrenie servisu o vyske skody a vo veci nariadi pojednavanie.

Preto je potrebne skodu za poskriabane auto odhadnut co najpresnejsie, aby sa Vam vratili vsetky trovy sudneho konania.