Pohľadávka poručiteľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Pohľadávka poručiteľa

Dobrý deň, prajem. V apríli minulého roku som ovdovela. Manžel mal na papieri od bývalého zamestnávateľa potvrdenie, že mu má byť vyplatená suma za niekoľko mesiacov vo výške 4.800 eur. Táto suma bola zamestnávateľom do dnešného dňa nevyplatená. Pohľadávku som zapísala do dedičstva, no neviem, ako mám ďalej postupovať. Bol by som veľmi vďačný za radu. Ďakujem.

Odpoveď: Pohľadávka poručiteľa

Dobrý deň, ak bola predmetná pohľadávka súčasťou dedičského konania, tak dedič, ktorý túto pohľadávku nadobudol ako svoje dedičstvo môže túto pohľadávku od zamestnávateľa vymáhať. Je však potrebné počkať na oficiálne potvrdenie nadobudnutia dedičstva po poručiteľovi (hoci sa dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa), aby bolo zrejmé, kto je oprávnený vymáhať túto pohľadávku. Pre posúdenie vymáhateľnosti pohľadávky a na posúdenie prípadných rizík a komplikácii pri vymáhaní pohľadávky je potrebné vidieť presné znenie listiny, dohody medzi poručiteľom a zamestnávateľom. Následne bude možné uviesť, či je pohľadávka vymáhateľná súdnou cestou a či nehrozia nejaké komplikácie pri vymáhaní pohľadávky.