Podanie žaloby jedným spoluvlastníkom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Podanie žaloby jedným spoluvlastníkom

Dobrý deň, podľa katastra som spoluvlastníkom nehnuteľnosti (1/3). Okrem mňa patrí táto nehnuteľnosť ešte ďalším šiestim osobám, o ktorých pobyte nemám žiadne informácie. Adresa uvedená v katastri nie je platná. Našu nehnuteľnosť neoprávnene využíva osoba, ktorá podľa katastra nie je ani jedným z týchto spoluvlastníkov. Existuje možnosť nápravy tejto situácie? Za odpoveď ďakujem. Mám možnosť sama žiadať, aby sa táto osoba vysťahovala? M.K.

Odpoveď: Podanie žaloby jedným spoluvlastníkom

Dobrý deň. Ako spoluvlastník ste oprávnený podať na súd návrh na vypratanie tejto nehnuteľnosti. Uvedenému nasvedčuje aj ustálená judikatúra. Podľa rozsudku NS SR sp. zn. 2Cdo 80/02:

Každý zo spoluvlastníkov (aj keď nejde o väčšinového spoluvlastníka) je oprávnený podať žalobu a domáhať sa voči tretej osobe vypratania celej spoločnej veci. Nie je rozhodujúce, či je spoluvlastník podľa dohody s ďalšími spoluvlastníkmi sám oprávnený celú spoločnú vec užívať. Nejde tu totiž o vzťah medzi spoluvlastníkmi navzájom, ale o vzťah spoluvlastníka k tretej osobe, ktorá užíva nehnuteľnosť neoprávnene. Právne postavenie spoluvlastníka je tu obdobné postaveniu jedného zo solidárnych veriteľov, z ktorých v zmysle § 513 OZ každý má právo sám žiadať o splnenie celého dlhu, teda aj právo podať žalobu na zaplatenie dlhu.

Podanie žaloby jedným spoluvlastníkom teda je možné, takto máte právo túto osobu nechať vysťahovať zo spoločnej nehnuteľnosti aj Vy sama.