Otvorenie dohody o vine a treste

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Otvorenie dohody o vine a treste

Dobrý deň, chcela by som poradiť ohľadom otvorenia dohody o vine a treste. Syn bol odsúdený na základe dohody, lebo mu hrozili trestom 15 rokov, tak sa priznal k niečomu, čo nespravil. Išlo totiž o drogy a on nič nemal. Jeden z nich, ktorý ich prevážal, sa dostal na slobodu, pretože tam boli nezákonné postupy a sudca vlastne povedal, že daný skutok sa nestal. Preto sa chcem spýtať, či sa dá aj keď bola dohoda, znova otvoriť dohoda o vine a treste alebo vo forme dovolania. Možno aj nejakú obnovu konania. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Otvorenie dohody o vine a treste

Dobrý deň,

Dohodu o vine a treste v prípade Vášho syna predpokladám schválil súd. Ak ju súd potvrdil rozsudkom, proti nemu nie je možné podať odvolanie alebod dovolanie, okrem prípadu, ak bolo zásadným spôsobom porušené právo na obhajobu.

Spôsob, ako by bolo možné otvoriť dohodu o vine a treste (zrušiť ju), je obnova konania. Ide o mimoriadny opravný prostriedok a je potrebné naplniť zákonom ustanovené podmienky.

Podľa § 394 ods. 1 Trestného poriadku:

Obnova konania, ktoré sa skončilo právoplatným rozsudkom alebo právoplatným trestným rozkazom, sa povolí, ak vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli samy osebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné rozhodnutie o vine alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa, alebo uložený druh trestu by bol v zrejmom rozpore s účelom trestu, alebo vzhľadom na ktoré upustenie od potrestania alebo upustenie od uloženia súhrnného trestu by bolo v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa, alebo by bolo v zrejmom rozpore s účelom trestu.

Na to, aby som mohol určiť, či je možná obnova konania vo Vašom prípade, potreboval by som viac informácii.