Máte
otázku?

Oprava chyby v katastralnom operate


Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Bratislava

Otázka: Oprava chyby v katastralnom operate

Dobrý deň. Na základe konania ROEP bol do môjho listu vlastníctva zapísaná ako duplicitná vlastníčka susedka, konkrétne na časti pozemku o výmere 33m2. V liste vlastníctva mám poznámku o spochybňovaní vlastníckeho práva o výmere 33m2 na základe susedinho listu vlastníctva. Susedka má rovnakú poznámku vo svojom listu vlastníctva. Na základe tohto som 13.1.2016 podala žiadosť o opravu chyby. 15.4.2016 mi bolo doručené oznámenie o začatí konania o odstránení chyby. Doručené bolo mne, susedke a domnelým dedičom - jej synovi a vnúčke. Nikto sa neodvolal v lehote 15 dní. Očakávali sme, že bude vydávané rozhodnutie a poznámka z listu vlastníctva vymazaná. Teraz mi však na katastrálnom úrade povedali, že vydajú rozhodnutie, na ktoré bude opäť daná odvolacia lehota 15 dní. Ak chceme proces urýchliť, musia to všetci podpísať. Problém je v tom, že domnelá dedička po susedovom manželovi, teda tá vnúčka, žije v Nemecku. Pani na katastrálnom úrade uviedla, že oznámenie o začatí konania môže podpísať ten, kto ho prevzal. Tí, ktorí prevzali poštu, majú však splnomocnenie len na jej prebratie, nič viac. Nevšiem si, ako procedovať ďalej. Musí vôbec byť opäť stanovená odvolacia lehota, keď sa nikto nevyjadril? Je postup katastrálneho úradu vôbec správny? Celý proces sa už tiahne 4 mesiace. Ako mám zaobchádzať s podpisom vnúčky? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Oprava chyby v katastralnom operate

Dobrý deň, prvá písomnosť, ktorá Vám bola doručená bolo oznámenie o začatí konania o odstránení chyby v katastri. Proti tomuto uzneseniu je možné podať odvolanie v lehote 15 dní, pričom okresný úrad pokračuje v konaní až po márnom uplynutí tejto lehoty. Tak ako Vás informovali na okresnom úrade, v súčasnosti bude vydané rozhodnutie o odstránení chyby. Chyba sa odstráni rozhodnutím okresného úradu, pričom proti tomuto rozhodnutiu bude možné opäť podať v lehote 15 dní odvolanie. Vzhľadom na to, že dotyčná osoba je splnomocnená len na preberanie pošty, nemôže v tejto veci vykonať žiadny ďalší úkon (najmä nie vzdať sa odvolania alebo podpísať nejaké vyhlásenie za vnučku). Je potrebné uvážiť, či sa oplatí zaobstarávať podpis vnučky alebo radšej počkať na márne uplynutie 15 dňovej lehoty (zaobstaranie jej podpisu môže trvať aj viac ako 15 dní). Okresný úrad by mal v zmysle ustanovenia § 59 ods. 3 zákona o katastri nehnuteľnosti rozhodnúť o oprave chyby do 30 dní odo dňa začatia konania (v osobitne odôvodnených prípadoch do 90 dní, o tom Vás musí okresný úrad upovedomiť).

Trápi vás "Oprava chyby v katastralnom operate" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Oprava chyby v katastralnom operate (Správne právo)

Opravená verzia: Jedná sa o chybný zápis? V marci 2018 sme s manželom kúpili byt s možnosťou prerobenia podkrovia. Ide o tzv. 4-bytovku, právne taká stavba neexistuje, je to vlastne rodinný dom so 4 samostatnými bytmi (vlastný vchod a kúrenie), ktorý je v katastri zapísaný ako bytový dom. Od pôvodných majiteľov sme získali originál kúpnej zmluvy z roku 1969, ktorá pojednáva o tom, že byt pozostáva z 71 m2. K bytu patrí aj príslušenstvo, konkrétne drevárka (dávno zbúraná, tá nás nezaujíma), pôjdoý priestor v 1/2 a schodišťový priestor v celosti. Ďalej sa v zmluve píše, že na pôjdový priestor treba umožniť prechod susedom za účelom čistenia komínov (v súčasnej dobe už neaktuálne), inak budú celý podkrovný priestor využívať predošlí majitelia. Schodišťový priestor je dokonca započítaný v kúpnej cene (cca 10 m2), čo ale chýba v zápise na katastri, kde evidujú len tých 71 m2. Ďalší článok zmluvy pojednáva o spoločných častiach domu, kde sa objavuje povala. Nie je mi teda jasné, či si môžem nárokovať schodišťový priestor na základe tejto pôvodnej zmluvy a podkrovie, keďže v minulom režime sa veci nepredávali, ale dávali do užívania.

Odpoveď: Oprava chyby v katastralnom operate

(odpoveď odoslaná: 04.09.2018)

Dobrý deň, 
predkladáme nasledovnú odpoveď :

Podľa ust.§ 2 zákona o vlastníctve bytov "bytovým domom sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov."


Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.


Pokiaľ ste byt nadobudli v súčasnosti, mohli ste ho nadobudnúť len na základe cit. zákona a len vo výmere ako je vedený na LV opredávajúceho. Ak predchádzajúcemu vlastníkovi bol byt daný do užívania byt, ako aj jedna polovica podkrovia, vrátane schodišťa, za účinnosti predchádzajúcej právnej úprav, kedy byty nebolo možné previesť do vlastníctva, potom je rozhodujúci stav zapísaný v katastri nehnuteľností.

Len poznámka : Bola Vám poskytnutá zmluva, na základe ktorej predávajúci byt kúpil  od obce alebo mesta ? 

V súčasnosti ak by ste chceli prerobiť povalu na samostatný byt, potrebujete súhlas vlastníkov bytov a vyporiadať medzi sebou práva a povinnosti z toho vyplývajúce. Dôvod je ten, že nový byt na povale zrejme zamedzí prístup na strechu v prípade potreby jej opravy, havárie a podobne. 
Bude teda potrebná zmluva o vstavbe, kde sa vymedzia práva a povinnosti účastníkov, nakoľko dôjde k zmene podielu na spoločných častiach domu. Cena za priestory  podkrovia môže byť stanovená dohodou, na základe znal. posudku prípadne sa dohodnete, že Vy cenu za povalu zaplatíte tým, že zrekonštruujete strechu resp. jej časť, čo bude na prospech všetkých vlastníkov bytov v dome.

Zmluva o vstavbe podlieha zápisu do katastra nehnuteľností.

Pokiaľ  sa jedná o schodište vedúce len do Vášho bytu, sme názoru, že aj toto sa dá riešiť tiež ako povala. Vo vecí bude potrebné na realizáciu projektu získať aj povolenia prísl. orgánov /stav. povolenie, statik, hasiči a pod./.
 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Oprava chyby v katastralnom operate (Správne právo)

Dobrý deň, ide o záhradu, ktorú využívame už v piatich generáciách. Počas leteckého zameriavania pozemkov bol jeden bod nesprávne zameraný a podľa nových máp sa zdá, že sused vstupuje do našej záhrady o 2 metre takmer na celom jej dĺžke. Kontaktovali sme geodeta, ktorý nás odporučil ísť na súd. Doporučil nám vyžiadať si staré mapy z archívu a vykonať meranie podľa týchto starých máp. V roku 1963 sme staviat dom a vtedy bol naša pozemok presne vymapovaný a všetko bolo v poriadku. Viete mi prosím poradiť, ako by som mohol opraviť nesprávne zakreslené hranice pozemku na katastrálnej mape?

Odpoveď: Oprava chyby v katastralnom operate

(odpoveď odoslaná: 16.05.2018)

Dobrý večer,

ďakujeme za otázku, ku ktorej predkladáme nasledovnú odpoveď vyjadrujúcu názor našej advokátskej kancelárie :

1./ Otázku sme pochopili tak, že v KN je chybne zakreslená hranica medzi pozemkami s Vašim susedom a  že na základe tohto chybného leteckého zamerania došlo k tomu, že sused užíva Vás pozemok. Pýtate sa na to ako opraviť chybne zakreslené hranice. 
Tu platí ust. § 59 o oprave chyby v katastrálnom operáte zákona o katastri nehnuteľností (citujeme) : 
" (1) Okresný úrad aj bez návrhu
a) opraví údaje katastra, ak sú v rozpore s verejnou listinou alebo s inou listinou, alebo s výsledkami prešetrovania zmien údajov katastra, alebo s výsledkami revízie údajov katastra,
b) v súčinnosti s vlastníkmi a inými oprávnenými osobami opraví v katastrálnej mape chybne zakreslené hranice pozemkov,
c) v súčinnosti so štátnymi orgánmi, obcami, notármi, ako aj s vlastníkmi a inými oprávnenými osobami opraví údaje katastra spôsobené chybami v písaní a počítaní a inými zrejmými nesprávnosťami v písomných vyhotoveniach právnych úkonov, vo verejných listinách a v iných listinách.
(2) Vlastníci a iné oprávnené osoby sú povinní pri oprave chýb v katastrálnom operáte poskytovať pravdivé a presné informácie a predkladať doklady na ich preukázanie; ak je to na opravu chýb v katastrálnom operáte nevyhnutné, sú povinní zúčastniť sa na tomto katastrálnom konaní.
(3) Ten, koho práv, záujmov chránených právom alebo povinností sa údaje katastra týkajú, môže kedykoľvek požiadať o odstránenie chýb v katastrálnom operáte. Okresný úrad je povinný vykonať opravu do 30 dní, v osobitne odôvodnených prípadoch do 90 dní od doručenia písomnej žiadosti o opravu chýb.
(4) Oprava chýb v katastrálnom operáte nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam; to neplatí, ak ide o opravu podľa § 59 ods. 1 písm. a) a § 78 ods. 1.
5) Na opravu chýb v katastrálnom operáte sa vzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní, ak sa oprava týka údajov uvedených v liste vlastníctva; to neplatí, ak ide o opravu výmery pozemku evidovaného v mape určeného operátu."

§ 70 (1) Údaje katastra uvedené v § 7 sú hodnoverné, ak sa nepreukáže opak.
§ 78 (1)  Zápisy práv k nehnuteľnostiam v evidencii nehnuteľností vykonané do 31. decembra 1992 preukazujú pravdivosť skutočností v nich uvedených, ak sa nepreukáže opak. Ak sa preukáže opak, správa katastra opraví zápis.

Dovoľujeme si citovať z rozs. KS Prešov : 2S45/2014 /krátené/ :
" Inštitút opravy chýb v katastrálnom operáte podľa § 59 Katastr. zákona je potrebné v praxi chápať ako opravu chybne vpísaných údajov, svojou povahou technických chýb formálneho charakteru,najmä chýb v písaní a počítaní. Oprava chýb v žiadnom prípade nemôže meniť zmysel a obsah rozhodnutia a v katastrálnom konaní rozhodnutie vo veci opravy chyby nemôže nahrádzať rozsudok súdu vo veci určenia práva alebo právneho vzťahu k nehnuteľnostiam.

V uznesení ÚS SR z 7. júla 2009  sa konštatuje, že opravou chýb v katastrálnom operáte nemožno riešiť zmenu vo vlastníckych vzťahoch a účastník sa musí domáhať ochrany vlastníckeho práva v občianskoprávnom konaní na príslušnom okresnom súde. 

Správny orgán nemôže vykonať opravu hranice parciel bez súhlasu všetkých spoluvlastníkov dotknutých parciel predovšetkým z toho hľadiska, že takouto zmenou zákresu hranice parciel by došlo k zmene výmery predmetných parciel a tým aj k zásahu do vlastníckeho práva."

Obdobne Najvyšší súd  SR tvrdí, že v konaní podľa § 59 Katastrálneho zákona kataster nemá oprávnenie rozhodovať o súkromnoprávnych vzťahoch týkajúcich sa vecných práv účastníkov konania a rozhodnutie vo veci opravy chýb v katastrálnom operáte ani nemôže nahrádzať rozsudok vo veci určenia práva alebo právneho vzťahu k nehnuteľnostiam.  Predmetom opravy chyby v katastrálnom operáte teda nemôže byť riešenie vlastníckych sporov, sporov v prípade porušenia záväzkov alebo zmluvných dojednaní zmluvnými stranami."

Záver

Sme názoru, že pokiaľ sused s uvedeným novým zakreslením hranice podľa nového geom. plánu pozemku v KN bude súhlasiť a súčasne nedôjde k zmene výmery na listoch vlastníctva Vašom ako aj suseda, teda že sa v podstate jedná o techn. záležitosť, aby boli hranice medzi Vašim pozemkami tak ako to zodpovedá právnemu stavu, potom táto otázka sa vyrieši v administratívnom konaní podľa cit. § 59 zákona o katastri nehnuteľností. 

Pokiaľ by malo dôjsť k zmene výmery na listoch vlastníctva na základe nového zamerania, potom by ste museli vec riešiť buď dohodou niektorým z typov zmlúv podľa obč. zákonníka, a ak by ste sa nedohodli, potom ako vlastník by ste mali právo domáhať sa ochrany svojho vlastníckeho práva na súde návrhom na určenie hranice medzi pozemkami, zrejme aj tým, ktorému z vlastníkov susediacich pozemkov patrí sporná plocha (viď vyššie § 59 ods. 5).

V každom prípade, tak ako Vám povedal geodet, budete potrebovať geometrický plán a na základe výsledkov potom postupovať, teda žiadať opravu chyby v katastrálnom operáte keď by nedošlo k zásahu do vlastníckeho práva a hranicu medzi pozemkami by trebalo iba rekonštruovať.
Bez poznania všetkých okolností Vášho prípadu, ktoré prípady sú pomerne právne náročné, viac uviesť nemôžeme. Odporúčame následne po vyhotovení geom. plánu kontaktovať advokáta, prípadne sa môžete obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu.

©

 


Podotázka: Oprava chyby v katastralnom operate (Správne právo)

Dobrý deň. Katastrálny úrad v roku 1956 urobil chybu pri zapise pozemkov na základe zámennej zmluvy. Odvtedy boli parcely trikrát prečíslované, čo v obci spôsobilo chaos. Napriek tomu, že sa konalo ROEP v roku 2009, príslušná chyba nebola odstránená, takže ROEP sa nám zdal v podstate zbytočný. Momentálne sa snažíme danú chybu odstrániť, avšak náš otec už nežije. Máme k dispozícii iba originálnu listinu - uznesenie na zápis zámennej zmluvy a ďalšie originálne dokumenty, ktoré nasvedčujú, že kataster pochybil. Súčasní vlastníci, uvedení na listoch vlastníctva, sú neznámi a nachádzajú sa pod správou SPF. Pravdepodobne už nežijú, a keďže sú pozemky súčasťou intravilánu, SPF sa k nim už nevyjadruje. Na niektorých parcelách sa od konania ROEP udiali zmeny, napríklad obnovenia dedičských konaní. Rádi by sme vedeli, či je možné požiadať katastrálny úrad o opravu chybných zápisov s tým, že noví neoprávnení vlastníci budú informovaní, že sa neoprávnene stali vlastníkmi pozemkov v dôsledku chyby katastra. Mohli by sme sa odvolať na rozsudok Najvyššieho súdu SR č. 4Szr/86/2014 str. 10 ods. 2, s cieľom dokázať naopak pravdivosť skutočností zapísaných do evidencie nehnuteľnosti do 31.12.1992? Ďakujem.

Odpoveď: Oprava chyby v katastralnom operate

(odpoveď odoslaná: 16.09.2017)

Dobrý deň, podľa toho, čo ste napísali, vyzerá to tak, že nebude možné uspieť tým, že požiadate o opravu chyby v katastrálnom operate. Budete musieť podať návrh na súd na určenie vlastníckeho práva. 


Trápi vás "Oprava chyby v katastralnom operate" a chcete pomôcť?

Podotázka: Oprava chyby v katastralnom operate (Správne právo)

Prosím Vás, môžete mi poradiť, ako mám postupovať? V roku 2002 mi svokrovci darovali dom spolu s prilehajúcim pozemkom. V roku 2003 sa v Krasňanoch (Žilina) konal ROEP, počas ktorého bola časť spoločného dvora, ktorej vlastníkom bol aj svokor, zakreslená a zapísaná na LV suseda. (Tento pozemok bol v roku 1999 vybavený plynovou prípojkou pre svokrovcov.) V roku 2007 môj manžel zomrel a v roku 2008 aj svokor. Teraz som vlastníčkou ja a nedávno som našla výzvu k doplneniu dedičského konania u svokry, o ktorú sa starám. Vyskytli sa spory so susedom, ktorý si túto časť pozemku privlastňuje, napriek tomu, že si svoj dvor ohradil bez nej už v roku 1986. Svokrovci si medzičasom oplotili aj časť dvora, o ktorej hovorím. Táto časť pozemku má rozlohu približne 14m2. Ako by som mala pokračovať? Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Oprava chyby v katastralnom operate

(odpoveď odoslaná: 06.09.2017)

Dobrý deň, v tomto prípade nejde o oprachu chyby v katastrálnom operáte. Bolo by dobré si dať zemerať pozemok a podľa katastrálnej mapy určiť, komu to patrí. Ak sa zistí, že to nie je susedova časť ale Vaša a on ju užíva, potom žiadajte vypratať tento pozemok.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Oprava chyby v katastralnom operate" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.