Oprava chyby v katastralnom operate

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Bratislava

Otázka: Oprava chyby v katastralnom operate

Dobrý deň. Na základe konania ROEP bol do môjho listu vlastníctva zapísaná ako duplicitná vlastníčka susedka, konkrétne na časti pozemku o výmere 33m2. V liste vlastníctva mám poznámku o spochybňovaní vlastníckeho práva o výmere 33m2 na základe susedinho listu vlastníctva. Susedka má rovnakú poznámku vo svojom listu vlastníctva. Na základe tohto som 13.1.2016 podala žiadosť o opravu chyby. 15.4.2016 mi bolo doručené oznámenie o začatí konania o odstránení chyby. Doručené bolo mne, susedke a domnelým dedičom - jej synovi a vnúčke. Nikto sa neodvolal v lehote 15 dní. Očakávali sme, že bude vydávané rozhodnutie a poznámka z listu vlastníctva vymazaná. Teraz mi však na katastrálnom úrade povedali, že vydajú rozhodnutie, na ktoré bude opäť daná odvolacia lehota 15 dní. Ak chceme proces urýchliť, musia to všetci podpísať. Problém je v tom, že domnelá dedička po susedovom manželovi, teda tá vnúčka, žije v Nemecku. Pani na katastrálnom úrade uviedla, že oznámenie o začatí konania môže podpísať ten, kto ho prevzal. Tí, ktorí prevzali poštu, majú však splnomocnenie len na jej prebratie, nič viac. Nevšiem si, ako procedovať ďalej. Musí vôbec byť opäť stanovená odvolacia lehota, keď sa nikto nevyjadril? Je postup katastrálneho úradu vôbec správny? Celý proces sa už tiahne 4 mesiace. Ako mám zaobchádzať s podpisom vnúčky? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Oprava chyby v katastralnom operate

Dobrý deň, prvá písomnosť, ktorá Vám bola doručená bolo oznámenie o začatí konania o odstránení chyby v katastri. Proti tomuto uzneseniu je možné podať odvolanie v lehote 15 dní, pričom okresný úrad pokračuje v konaní až po márnom uplynutí tejto lehoty. Tak ako Vás informovali na okresnom úrade, v súčasnosti bude vydané rozhodnutie o odstránení chyby. Chyba sa odstráni rozhodnutím okresného úradu, pričom proti tomuto rozhodnutiu bude možné opäť podať v lehote 15 dní odvolanie. Vzhľadom na to, že dotyčná osoba je splnomocnená len na preberanie pošty, nemôže v tejto veci vykonať žiadny ďalší úkon (najmä nie vzdať sa odvolania alebo podpísať nejaké vyhlásenie za vnučku). Je potrebné uvážiť, či sa oplatí zaobstarávať podpis vnučky alebo radšej počkať na márne uplynutie 15 dňovej lehoty (zaobstaranie jej podpisu môže trvať aj viac ako 15 dní). Okresný úrad by mal v zmysle ustanovenia § 59 ods. 3 zákona o katastri nehnuteľnosti rozhodnúť o oprave chyby do 30 dní odo dňa začatia konania (v osobitne odôvodnených prípadoch do 90 dní, o tom Vás musí okresný úrad upovedomiť).