Odmietnutie trestného oznámenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Odmietnutie trestného oznámenia

Dobrý deň, som poškodená osoba v trestnom oznámení. Písomne som požiadala vyšetrovateľa PZ, aby ma ešte raz vypočul, s cieľom doplnenia svedeckej výpovede. Prípad uzavrel bez toho, aby ma vypočul. Mám na to právo a ak áno, čo môžem v tomto prípade urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Odmietnutie trestného oznámenia

Dobrý deň. V zásade závisí na príslušnom orgáne činnom v trestnom konaní, aké vyšetrovacie úkony vykonaná na preverenie skutočností, ktoré sú uvádzané v trestnom oznámení. Základom je však to, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie.

Pokiaľ bolo trestné oznámenie uznesením odmietnuté, pričom ako poškodený a zároveň oznamovateľ podozrenia zo spáchania trestného činu máte za to, že orgán činný v trestnom konaní pri rozhodovaní pochybil (napr. nevyhovel Vašej žiadosti o dopočutie), máte právo podať proti uzneseniu o odmietnutí trestného oznámenie sťažnosť v lehote 3 dní odo dňa doručenia uznesenia; deň doručenia uznesenia sa do tejto lehoty nepočíta.