Neúmyslený trestný čin-dokladovanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Neúmyslený trestný čin-dokladovanie

Dobrý deň, v atómovom zákone 541/2004 je uvedené a) bezúhonná je tá osoba, ktorá nebola právoplatne odsúdená pre úmyselný trestný čin alebo trestný čin, ktorého skutkový obsah súvisí s predmetom súhlasu alebo povolenia podľa § 5. tiež sa na ňu nepozerá ako na niekoho, kto bol odsúdený za takéto trestné činy. Otázka znie: Akým spôsobom sa môže dokázať, že osoba spáchala neúmyselný trestný čin, alebo nebola za takýto čin odsúdená? U zamestnávateľa je požadovaný Výpis z registra trestov, kde sú uvedené paragrafy, za ktoré bol človek odsúdený, ale nie je jasné, či daný čin bol úmyselný a či za neho osoba bola odsúdená. Je možné požiadať prokuratúru o vyjadrenie pre zamestnávateľa, ktoré potvrdí, či daná osoba spáchala neúmyselný trestný čin a/alebo nebola odsúdená za trestný čin?

Odpoveď: Neúmyslený trestný čin-dokladovanie

Dobrý deň, ako ste správne uviedli vo výpise z registra trestov je uvedené číslo § Trestného zákona, za ktorý bola daná osoba vyšetrovaná, prípadne odsúdená. Je len veľmi málo trestných činov, ktoré je možné spáchať úmyselne aj z nedbanlivosti. Tzn. že osoba, ktorá bude Váš výpis z registra trestov prezerať, z čísla § zistí, či ste spáchali úmyselný alebo trestný čin z nedbanlivosti. Rovnako je vo výpise z registra trestov uvedené, či ste boli odsúdený (a aký druh trestu v akej výmere Vám bol uložený) alebo bolo trestné stíhanie zastavené, podmienečne zastavené... Ak od Vášho odsúdenia alebo vyšetrovania uplynula zákonom stanovená lehota, je možné, že Váš výpis z registra trestov bude bez záznamov.