Neúčasť žalobcu a jeho úmrtie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Neúčasť žalobcu a jeho úmrtie

Dobrý deň, rád by som sa opýtal. Momentálne riešim občiansko-právny spor ohľadom zaplatenia sumy približne 2000 eur, ktorú však z mojej strany nijak neuznávam. Okresný súd, ktorý nerozumiem menovať, rozhodol v môj neprospech. Na základe toho sme podali odvolanie, keďže sa žalobca nezúčastnil ani jednoho z dvoch pojednávaní, pri ktorých by bol vypočutý alebo konfrontovaný so mnou ako odporcom. Medzitým sa stalo, že žalobca zomrel a teraz neviem, ako to bude pokračovať, nakoľko sa nijako nevyjadril a nebol vypočutý sudkyňou okresného súdu. Je vôbec možné, aby sa pojednávanie uskutočnilo bez účasti žalobcu? Ako bude situácia pokračovať na krajskom súde? Ďakujem.

Odpoveď: Neúčasť žalobcu a jeho úmrtie

Dobrý deň pokiaľ žalobca zomrel tak v súdnom konaní (o zaplatenie) namiesto neho nastupujú jeho dedičia. Môžete navrhnúť prerušenie konania do právoplatného skončenia konania o dedičstve.

Súd zatiaľ nebude pojednávať.