Dobrý deň, mám 65 rokov, som invalidná dôchodkyňa (po onkologickom ochoreni) a chcem sa poradiť vo veci vlastníctva bytu. Po 47 rokoch spoločného života a 44 rokoch bývania v jednom byte sa chcem odsťahovať od manžela. Chcela by som aspoň posledné roky života stráviť v úcte sama k sebe. Hľadám si podnájom, lebo manžel nemá záujem opustiť náš spoločný 3- izbový byt. Mám však obavu, že opustením spoločnej domácnosti prídem o nárok na svoju polovicu bytu. Kvôli opakovaným manželovým neverám počas nášho spoločného života sa obávam, že manžel ľahko podľahne inej žene a byt. resp. svoju polovicu jej daruje. Mám už podobnú skúsenosť, keď nám umrela mama, vzdali sme sa dedičstva v prospech otca, že sa to vyrieši po jeho smrti. Otec si našiel priateľku a byt jej bez nášho vedomia daroval. Dozvedeli sme sa to len týždeň pred dedičským konaním a už sa s tým nedalo nič robiť. Manžel má 70 rokov, je tiež invalidný po úraze z mladosti a ľahko podlieha zvodom nie práve "slušných žien". Chcela som, aby on sám navrhol nejaké riešenie, aby v prípade prefíkanej ženy sám neprišiel o strechu nad hlavou. Manžel mi na to povedal, že ho o byt nedostanem, čím ma zase ranil. Správa sa ku mne často bez úcty, preto chcem od neho odísť, pre pokoj vlastnej duše, aj keď len z najnutnejšími vecami osobnej potreby. Teraz je pre mňa dôležitejšie nájsť samú seba, získať spať svoju energiu a dožiť v úcte sama so sebou. Máme však rozvedenú dcérku s 2 deťmi, ktorá tiež žije v podnájme a rada by som jej zanechala po sebe aspoň nárok na moju časť bytu. Viete mi prosím poradiť, čo by som mohla v tejto veci urobiť?
Dobrý deň,
pokračovanie vo vlastníctve bytu aj po opustení spoločnej domácnosti je možné, pretože bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) je založené na základe manželstva, nie na bývaní v spoločnej domácnosti. Vaša obava, že by ste týmto stratili svoj podiel na byte, nie je opodstatnená.
Ohľadom darovania podielu vášho manžela inej osobe bez vášho vedomia, darovanie majetku podľa Občianskeho zákonníka v rámci BSM nie je možné vykonať bez súhlasu oboch manželov.
Pre zanechanie podielu vašej dcére, odporúčam konzultáciu s právnym zástupcom na možnosť vypracovania závetu. Pretože inak bude dedit aj manžel, ak by vás prežil. Závetom dcéra získa polovicu.
Náklady na nájom budete mat vysoké, je tu ale možnosť, aby súd rozhodol o tom, že byt budete užívať v časových intervaloch najskôr vy a potom manžel. Tie časové intervaly môžu byť napríklad 1 alebo dva roky.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
9. decembra
Veľmi ľudský prístup, poradia a pomôžu.
recenzie
1. novembra
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi to pomohlo, viem čo môžem podniknúť a byť si pri tom istý, že robím správne. Ešte raz ďakujem a určite odporúčam
recenzie
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie
3. júla
Veľmi dobré a jednoduché vysvetlenie právnych vecí.... Odporúčam každému,kto potrebuje právnu pomoc...
recenzie
13. augusta
Mám len výborné skúsenosti. Či už s bezplatnou poradnou, ale aj s telefonickou konzultáciou. Profesionáli na správnom mieste, a verím, že sme so spoluprácou ešte neskončili..
recenzie
14. októbra
Odpoveď na moju otázku bola dostatočná a vyčerpávajúca. V budúcnosti sa rada opätovne na túto advokátsku kanceláriu obrátim. Odporúčam v každom prípade, Beláková
recenzie
6. júla
Mám len dobrú skúsenosť. Môžem iba odporučiť.
recenzie
2. januára
Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu a odbornú odpoveď na moju otázku. Veľmi ste mi pomohli a vyhla som sa tak zbytočným nedorozumeniam. Ešte raz ďakujem a určite Vás odporúčam.
recenzie