Musíme vrátiť neoprávnene vyplatený opatrovateľský príspevok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Musíme vrátiť neoprávnene vyplatený opatrovateľský príspevok?

Dobrý deň, dostala som rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, že mám vrátiť 280 eur, nakoľko mi boli vyplatené neoprávnene. Opatrovala som manžela, obaja sme na invalidnom dôchodku. Máme problém vyplatiť celú sumu naraz. Rada by som sa opýtala, či musíme túto sumu vrátiť v prípade, ak úrad urobil chybu? Ak áno, je možné ju splácať na splátky? Existuje k tomu nejaký zákonný paragraf? A môžeme si určiť výšku splátky? Ďakujem.

Odpoveď: Musíme vrátiť neoprávnene vyplatený opatrovateľský príspevok?

Dobrý deň, neoprávnene vyplatená sociálna dávka zakladá nárok sociálnej poisťovne na vydanie bezdôvodného obohatenia podľa § 451 Občianskeho zákonníka. V zmysle ustanovenia § 107 ods. 1 Občianskeho zákonníka sa právo na vydanie bezdôvodného obohatenia premlčí za 2 roky odo dňa, keď sa oprávnený (vo Vašom prípade sociálna poisťovňa) dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. Táto dvojročná premlčacia doba sa v právnej teórii označuje ako subjektívna a pre jej začatie je rozhodujúci okamih, kedy sa k oprávnenému subjektu - sociálnej poisťovni, do jej sféry poznania, dostali také skutočnosti, na základe ktorých je oprávnená uplatniť právo na vrátenie vyplatených sociálnych dávok na súde, teda moment, keď poisťovňa zistila, že Vám vyplatila dávku bez akéhokoľvek právneho dôvodu. Je vecou dohody medzi Vami a sociálnou poisťovňou, či Vám umožní vrátenie finančnej čiastky v splátkach.