Môžem žiadať ukončenie vyšetrovania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Môžem žiadať ukončenie vyšetrovania?

Dobrý deň, mám otázku. Bez akéhokoľvek dôvodu som bol napadnutý skupinou Rómov a strávil som tri dni v nemocnici. Mám 17 rokov a nepodal som trestné oznámenie. Napriek tomu som predmetom vyšetrovania kriminálnej polície, ktorá sa zaoberá mojimi priateľmi a rieši otázku drog, aj keď som ich nikdy neužíval ani som ich nikdy pri sebe nemal. Existuje nejaký spôsob, ako toto vyšetrovanie ukončiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem žiadať ukončenie vyšetrovania?

Dobrý deň, vo svojom príspevku neuvádzate, aký skutok je predmetom trestného stíhania. Teda, či sa vyšetrovanie vedie pre napadnutie Vašej osoby alebo pre iný skutok, napr. drogovú trestnú činnosť. Je potrebné poznamenať, že trestné stíhanie je orgán činný v trestnom konaní oprávnený začať aj bez trestného oznámenia poškodenej osoby a teda aj na základe vlastných poznatkov o tom, že určité skutočnosti odôvodňujú podozrenie, že bol spáchaný trestný čin. Ste povinný s povereným vyšetrovateľom pri objasňovaní trestnej činnosti spolupracovať a rešpektovať jeho výzvy, pričom však miera spolupráce závisí aj od toho, v akej pozícii sa v predmetnom trestnom konaní nachádzate, t.j. či ste v postavení podozrivej, obvinenej osoby alebo v pozícii svedka. Ukončenie vyšetrovania spravidla závisí od rozhodnutia povereného vyšetrovateľa resp. prokurátora, v niektorých špecifických prípadoch aj od rozhodnutia poškodeného.