Môžem žiadať majiteľa o vrátenie rezervačného poplatku?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Môžem žiadať majiteľa o vrátenie rezervačného poplatku?

Dobrý den, viete mi poradit? Kupujem dom. Platil som rezervacny poplatok, ktory je stahovany z kupnej ceny. Rezervacnu zmluvu som uz podpisoval, ale nic tam nie je formulované ohladom návratu rezervacneho poplatku, ak by náhodou súdny znalec ohodnotil dom na sumu nizsiu ako si uvádza majitel a ja by som ziadat majitela o vrátenie poplatku? Hovorime o tom, ak by som sa s majitelom nedohodol na znizeni ceny za dom, viete mi poradit? Mozem este tento dodatok ziadat, aby ho dolozili v kupnej zmluve? Dakujem.

Odpoveď: Môžem žiadať majiteľa o vrátenie rezervačného poplatku?

Dobrý deň, v každej rezervačnej zmluve musí byť uvedený "osud" rezervačného poplatku pre prípad uzatvorenia kúpnej zmluvy, ale aj pre prípad, že k uzatvoreniu kúpnej zmluvy nedôjde. V prvom prípade bude Vami zaplatený rezervačný poplatok započítaný na kúpnu cenu nehnuteľnosti. Druhý prípad (t.j. neuzatvorenie kúpnej zmluvy) by ste mali mať v rezervačnej zmluve upravený tiež. Väčšina realitných kancelárii postupuje tak, že ak nedôjde k uzatvoreniu kúpnej zmluvy, tak sa rezervačný poplatok započítava na zmluvnú pokutu. Závisí to však na konkrétnom znení rezervačnej zmluvy. Inak býva upravené vrátenie rezervačného poplatku v prípade, ak k uzatvoreniu zmluvy nedôjde z dôvodu na strane kupujúceho a z dôvodu na strane predávajúceho. Odporúčam Vám kontaktovať realitnú kanceláriu a informovať sa ohľadom vrátenia rezervačného poplatku v prípade neuzatvorenia kúpnej zmluvy. Ak sa v zmluve nenachádza žiadne ustanovenie upravujúce vrátenie rezervačného poplatku, odporúčam Vám do zmluvy písomným dodatkom takéto ustanovenie doplniť.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Môžem žiadať majiteľa o vrátenie rezervačného poplatku? (Občianske právo)

Dobrý deň, pred pár mesiacmi som zaplatila preddavok - poplatok za rezerváciu za auto, ktoré som mala v pláne kúpiť. Nakoniec som to, ale nekúpila. Chcem sa opýtať, keďže mi nedali žiadny doklad o zaplatení, ani predpredajnú zmluvu, nič absolútne, či nemám nárok na vrátenie peňazí? Nakoľko nebolo nič podspísané, mám iba ústrižok od banky o zaplatení. Vlastne predajca mi písomne nedal nič, žiadnu službu - tak za čo som vlastne potom platila? Musí to byť písomne uzavreté, aj majiteľ ešte vravel, nech idem podpísať papiere, ale pracovnníci mi nič nedali podpísať.. Mám nárok na vrátenie zaplatenej čiastky? ak áno, ako mám ďalej postupovať. Ďakujem

Odpoveď: Môžem žiadať majiteľa o vrátenie rezervačného poplatku?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.11.2016)

Dobrý deň,

podľa môjho názoru Vám daná spoločnosť mala vystaviť potvrdenie o prevzatí peňazí, ako aj dôvod ich prevzatia. Na otázku sa nedá presne odpovedať, pretože by bolo potrebné vidieť ich obchodné podmienky. Vo všeobecnosti však platí to, že ak niekto príjme plnenie bez právneho dôvodu, bezdôvodne sa obohacuje. Následne je zo zákona povinný toto obohatenie vydať. Predpokladám, že ide dokonca aj o spotrebiteľský vzťah, kde platí to, že spotrebiteľ nie je povinný platiť za to, za čo nedostane patričné protiplnenie. Uvedená suma rovnako nemôže byť ponechaná ani z dôvodu zmluvnej pokuty (že ste nakoniec auto nekúpili), pretože dohoda o zmluvnej pokute by musela byť písomná. Odporúčam ich vyzvať na vrátenie sumy. Ak odmietnu, vyzvať ich na uvedenie zákonného dôvodu, na základe ktorého si sumu ponechali. Podľa toho môžete potom postupovať (buď sumu vrátia alebo podáte žalobu).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku