Môže banka odmietnuť splnomocnenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Môže banka odmietnuť splnomocnenie

Dobrý deň, banka odmietla moje splnomocnenie, pretože som podpis overil na Matričnom úrade a nie u notára. Má na to banka právo? Nie je jedno, kde je overený podpis? Nejedná sa tu o notársku zápisnicu, ale o doplnok k zmluve - žiadosť o predčasnú splátku úveru. Ďakujem.

Odpoveď: Môže banka odmietnuť splnomocnenie

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či banka môže odmietnuť splnomocnenie, tak platí, že ak je podpis úradne overený (nezáleží na tom, či je to na matrike alebo u notára) a nie sú pochybnosti o tom, že ste splnomocnenie udelili tretej osobe Vy, potom nie je dôvod odmietnuť takété splnomocnenie.

Odporúčam však preveriť, či je overenie podpisu na tej istej listine ako celý text splnomocnenia a či splnomocnenie skutočne splnomocňuje k tomu, čo požadujete. Ak Vás úradníčka v banke odbila, požiadajte o vyriešenie veci s riaditeľkou pobočky.