Mail ako dôkaz na súde


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Mail ako dôkaz na súde

Dobrý deň, prosím Vás, potrebovala by som poradiť ako by som mohla ja, FO, vymôcť pohľadávku od inej FO bez podpísania zmluvnej dohody medzi dvoma stranami... Konkrétne ide o to, požičala som svojmu bývalému priateľovi peniaze, ktoré mi nechce vrátiť.. jediný môj dôkaz je prevod via internet banking.. zmluvu o tejto,nazvime to, bezúročnej pôžičke, sme nespísali.. (netušila som, že to raz bude potrebné) .. aby sme hovorili o konkrétnych číslach, požičala som mu pred dvoma rokmi 3300 EUR.. do dnešného dňa mi je dlžný 1700 EUR.. mám jeho "odobrenie" že je danná suma správna via mailová písomná komunikácia.. aké možné právne kroky môžem v tomto mojom prípade podniknúť? vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Mail ako dôkaz na súde

Dobry den, mail ako dokaz na sude moze sluzit. Vo Vasom prupade je dolezite, aby z mailu vyplyvalo, ze si peniaze pozical, ze dlh je splatny a v neposlednom rade vyska sumy, ktoru je dlzny.

Pripravte sa aj na to, ze dlznik moze ma sude popriet, ze mail je jeho. Vtedy je dokazne bremeno na Vas, aby ste to preukazali.

Okrem mailu moze ako dokaz sluzit aj svedok, ktory pocul priamo od dlznika, ze peniaze je dlzny priamo Vam. Svedok teda nemusi byt priamo pritomny pri tom, ako doslo k odovzdaniu penazi a sud by takehoto svedka akceptoval.

Pokial Vam cast penazi vratil bankovym prevodom, potom toto bude tiez doklad o existencii dlhu.

S vymozenim dlhu Vam mozeme pomoct.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Mail ako dôkaz na súde (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Mala som rezervované v jednom salóne svadobné šaty, potom som sa rozhodla rezerváciu zrušiť, písala som firme mail, ako to môžem urobiť. Odpísali mi, že stačí napísať mail s menom a dátumom svadby, to som urobila, oni to potvrdili. Teraz máme spolu problém týkajúci sa inej veci a ja chcem vedieť, keby prišlo k súdu, či by takéto zrušenie rezervácie stačilo, a ČI MÔŽEM POUŽIŤ MAIL AKO DÔKAZ, keby druhá strana zrušenie popierala. Ďakujem!

Odpoveď: Mail ako dôkaz na súde

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2018)

Dobrý deň, v súdnom konaní môže ako dôkaz slúžiť všetko, čo môže prispieť k náležitému objasneniu veci a čo sa získalo zákonným spôsobom z dôkazných prostriedkov. Tzn. že ak ste s protistranou komunikovali prostredníctvom e-mailu, pričom z e-mailov bolo zrejmé kto ich píše a komu, je možné takýto dôkaz použiť v súdnom konaní. Často sa e-maily používajú ako dôkaz napríklad pri preukázaní toho, že si protistrana objednala určitý tovar alebo potvrdenia doručenie/prevzatie určitej veci... Ak by nastal spor týkajúci sa predmetných svadobných šiat, použite v súdnom konaní spomínaný e-mail, kde Vám po Vašom oznámení protistrana potvrdila zrušenie rezervácie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Mail ako dôkaz na súde (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, prosím Vás, potrebovala by som poradiť veľmi súrne, mám fotokópiu a jasný dôkaz, že som vyplatila veriteľovi dlžnú sumu, ktorý ma dal aj napriek tomu na súd a popiera, že som mu danú sumu vyplatila. Čaká ma vo veci pojednávanie už o týždeň a preto Vás prosím, či mi stačí tá fotokópia ako dôkaz? Ďakujem

Odpoveď: Mail ako dôkaz na súde

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.11.2016)

Dobrý deň, žiadne zákonné ustanovenie neukladá súdu povinnosť vykonať listinné dôkazy iba ich originálom. Práve naopak v zmysle uznesenia Najvyššieho súdu SR môže súd vykonať listinný dôkaz aj z jej fotokópie. Môže sa však stať, že protistrana (Váš veriteľ) namietne pravosť tejto listiny a v takom prípade bude dôkazné bremeno na Vás. Z toho dôvodu je vhodné, aby ste mali so sebou aj originál listiny alebo si Vašu fotokópiu dali u notára úradne overiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk