Dobrý deň, sme trojica bratov, no po otcovej skorej smrti sa polovica majetku v rodinnom dome darovala môjmu mladšiemu bratovi a svägrine. Zvyšok majetku zostal na mojej matke. Z dôvodu smrti už ani títo dvaja bratia nie sú medzi nami. Zostal som teda sám s rodinou. Matka umrela tento august, vo vysokom veku a podľa doktorov už nebola schopná svojprávne rozhodovať (tento stav trval minimálne 3 roky). Žila v mojom rodinnom dome s mojou svägrinou (bratovou manželkou, ktorá nemá deti). Ja so svojou rodinou bývame v inej obci, v inom dome, rovnako aj svägrina môjho druhého brata žije v inej obci so svojimi deťmi. Tento december som zistil, že celý majetok mojej matky bol darovaný mojej svägrine už v marci 2016 (svägrine, ktorá žije v mojom rodnom dome a starala sa o moju matku). Zaujímavé je, že mi nič nebolo oznámené až do chvíle, keď som sám navštívil kataster a zistil som aktuálny stav matkinho majetku. Svägrine bol prepísaný úplne celý majetok od osoby, ktorá bola nesvojprávna. Ako by som mal postupovať napriek tomu, že chcem byť mierumilovný a zdvorilý, a tiež by som chcel vedieť, na akú čiastku majetku mám právo, keďže som zostal jediný žijúci brat s dvoma svägrinami. Nedokážem pochopiť, ako mohla byť podpísaná a schválená takáto darovacia zmluva, keďže matkin stav už bol nevhodný. Je takýto podpis zmluvy korektný? Nemal by som sa aj ja ako syn zúčastniť podpisu darovacej zmluvy? Nemalo mi byť doručené nejaké oznámenie o tom, čo sa odohralo za mojím chrbtom? Ako by som mal ďalej postupovať? Ďakujem za radu. S pozdravom.
Dobrý deň, Vaša matka za života darovala svoj spoluvlastnícky podiel k rodinnému domu Vašej švagrine a teda ho vylúčila z predmetu dedičstva. Akýkoľvek právny úkon, teda aj darovaciu zmluvu, môže uzavrieť len osoba, ktorá je spôsobila k právnym úkonom. Podľa § 38 Občianskeho zákonníka, neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony. Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou. V takom prípade sa jedná o absolutnu neplatnosť, ktorej sa môže dovolávať každý, v dôsledku čoho vznikne stav, ako keby k právnemu úkonu (vo vašom prípade k darovacej zmluve) nikdy nedošlo. Otázka spôsobilosti resp. existencie duševnej choroby Vašej nebohej matky v čase podpisu darovacej zmluvy bude podstatnou pre súdne konanie a bude pravdepodobne predmetom znaleckého skúmania.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie
25. novembra
Veľmi som bol spokojný s flexibilným, odborným a pro-klientským prístupom. Ozaj super odvedená komplexná práca. Silne doporučujem každému, kto očakáva 100%-nú kvalitu..
recenzie
17. júna
Rýchla a profesionálna odpoveď, ktorá bola vysvetlená naozaj zrozumiteľným spôsobom aj pre niekoho, kto sa v právnych veciach nevyzná. Ušetrilo mi to nesmierne veľa času pri dohľadávaní informácií..
recenzie
24. novembra
Veľmi mi pomohla advokátska kancelária pána advokáta JUDr. Milana Ficeka, ocitla som sa naozaj vo veľmi zložitej situácii s pani majiteľkou v byte, ktorý som si prenajímala a..
recenzie
3. júla
Veľmi dobré a jednoduché vysvetlenie právnych vecí.... Odporúčam každému,kto potrebuje právnu pomoc...
recenzie
17. januára
Veľmi oceňujem ponúknutú možnosť, obrátiť sa na odborníka online. Odpoveď som dostala v krátkom čase a veľmi mi pomohla, ďakujem a odporúčam.
recenzie
9. apríla
Som velmi spokojna s rychlou odpovedou! Odporucam vsetkym ci uz platenu, alebo neplatenu sluzbu ( Vyuzila som obidve)
recenzie
16. mája
Ďakujem pekne za odpoveď a skvelé jednanie. Odporúčam.
recenzie