Aký postih hrozí za napadnutie tehotnej ženy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Aký postih hrozí za napadnutie tehotnej ženy?

Dobrý deň, dnes na mňa zaútočilo jedno dievča. V amoku ma ťahala za dredy, udrela ma do hlavy a roztrhla mi ucho. Chcela by som sa opýtať, aké trestné oznámenie dostane za svoje konanie od štátu, keďže som v šiestom mesiaci tehotenstva a ja som sa proti nej nebránila? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Aký postih hrozí za napadnutie tehotnej ženy?

Dobrý deň, v danom prípade je rozhodujúce, ako bude konanie útočníka právne kvalifikované. Bez oboznámenia sa so všetkými skutkovými okolnosťami, nie je možné dospieť k požadovanému právnemu záveru. Je však dôvodné sa domnievať, že páchateľ bude trestnoprávne zodpovedný za trestný čin Ublíženia na zdraví podľa § § 155 resp. 156 Trestného zákona, prípadne aj za trestný čin Výtržníctva podľa 364 Trestného zákona (TZ). Tehotná žena sa považuje za chránenú osobu, čo je okolnosť, ktorá podmieňuje použitie vyššej trestnej sadzby. Taktiež však platí, že ustanovenie TZ o chránenej osobe sa nepoužije, ak trestný čin nebol spáchaný v súvislosti s postavením, stavom alebo vekom chránenej osoby. V trestnom konaní sa pri určovaní druhu trestu a jeho výmery prihliadne najmä na spôsob spáchania činu a jeho následok, zavinenie, pohnútku, priťažujúce okolnosti, poľahčujúce okolnosti a na osobu páchateľa, jeho pomery a možnosť jeho nápravy.