Ako zrušiť darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako zrušiť darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť?

Dobrý deň. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako zrušiť darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť alebo na koho by som sa mohol obrátiť? Môj otec je vo veku 84 rokov. Pred niekoľkými rokmi vytvoril pred notárom darovaciu zmluvu na byt s podmienkou, že jeho druhá manželka ho bude opatrovať, aby mohla nadobudnúť platnosť darovacej zmluvy. Manželka asi pred tromi a pol rokmi dobrovoľne odišla do zahraničia k svojej dcére, kde dodnes žije. Keďže medzi nimi neexistuje žiadna komunikácia a podmienka zmluvy - opatrovanie - nebude dodržaná, otec sa rozhodol túto darovaciu zmluvu zrušiť. Jeho manželka žije v Anglicku a na základe jej správania usudzujem, že vzhľadom na otcov vek a zdravotné problémy, iba čaká na jeho úmrtie, aby sa mohla vrátiť späť. Akým spôsobom sa dá takáto zmluva zrušiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako zrušiť darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť?

Dobrý deň, pre úplné zodpovedanie Vašej otázky je potrebné oboznámiť sa s presným znením predmetnej darovacej zmluvy. Je potrebné poznamenať, že darovacia zmluva je bezodplatný právny úkon, čo znamená, že záväzku darcu previesť dar (nehnuteľnosť) na obdarovaného nesmie zodpovedať majetkové protiplnenie zo strany obdarovaného. Za toto plnenie majetkovej povahy môže byť považovaná práve povinnosť obdarovanej na zabezpečovanie životných potrieb pre darcu. V takom prípade by teda už nešlo o bezodplatný vzťah, v dôsledku čoho by bolo nutné považovať darovaciu zmluvu za neplatnú. Z iného hľadiska, v darovacej zmluve možno platne dohodnúť tzv. vedľajšie dojednania, ktoré môžu mať charakter podmienky alebo príkazu, pričom ich nesplnenie môže zakladať právo darcu domáhať sa vrátenia daru. Neposkytnutie potrebnej pomoci v starobe alebo chorobe už samo o sebe môže naplniť skutkovú podstatu hrubého porušenia dobrých mravov, ako dôvod na vrátenie daru v zmysle § 630 Občianskeho zákonníka.