Ako sa brániť proti krivému obvineniu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť proti krivému obvineniu?

Dobrý deň, mal by som otázku ohľadom postupu pri neoprávnenom obvinení. Moju priateľku jej zamestnávateľ neoprávnene obvinil z toho, že ukradla 800 eur z pokladnice. Kričal na ňu, nadával jej a chystá sa podať na ňu trestné oznámenie. Celý mesiac pracovala na dohodu ako čašníčka a mesačne zarobila 450 eur. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Ako sa brániť proti krivému obvineniu?

Dobrý deň, vzhľadom na to, že krivé obvinenie je samostatným trestným činom, právnym prostriedkom obrany je podanie trestného oznámenia. V zmysle § 345 Trestného zákona sa tohto prečinu dopustí ten, kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Obligatórnym (podstatným) znakom skutkovej podstaty tohto trestného činu je úmyselná forma zavinenia, ktorá smeruje k uvedeniu nepravdivých skutočností, aby poškodená osoba bola trestne stíhaná. V prípade Vašej priateľky je preto podstatným vnútorné presvedčenie jeho zamestnávateľa v otázke chýbajúcich peniazoch v pokladni. Ak okolnosti môžu objektívne nasvedčovať, že ku krádeži mohlo dôjsť pričinením Vašej priateľky, úmysel zamestnávateľa ju lživo obviniť, bude náročné preukázať.