Ako sa brániť pred hrozbou zverejnenia intímnych fotografii?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť pred hrozbou zverejnenia intímnych fotografii?

Dobrý deň. Potrebujem poradiť, pretože sa mi stala jedna nepríjemnosť. Niekto sa mi nabúral na môj Facebook a ukradol fotografie, na ktorých som nahá. Tieto fotografie som posielala priateľovi. Následne mi napísal istý webový portál, ktorý "hľadá modelky", a začali ma vydierať. Tvrdili, že ak nepošlem ďalšie fotografie, zverejnia tie, ktoré už majú. Samozrejme, že som s tým nesúhlasila. Rada by som sa opýtala, či je možné takúto situáciu riešiť právne alebo prostredníctvom polície. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako sa brániť pred hrozbou zverejnenia intímnych fotografii?

Dobrý deň, konanie neznámej osoby, ktorá s Vami komunikuje prostredníctvom web stránky možno kvalifikovať ako trestný čin Vydierania podľa § 189 Trestného zákona, pretože iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel. Odporúčam Vám podať trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru, v ktorom uveďte všetky skutočnosti a označte komunikáciu, obsahom ktorej je vydieranie Vašej osoby. Aj keď odhaľovanie trestnej činnosti, ktorá je páchaná cez internet, je nesmierne náročné, správnym postupom orgánov činných v trestnom konaní je možné identifikovať majiteľa portálu resp. osobu, ktorá Vás uvedeným spôsobom vydiera.