Ako postupovať pri rušení nočného kľudu zo strany prevádzkovateľa krčmy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri rušení nočného kľudu zo strany prevádzkovateľa krčmy?

Dobrý deň, môj boj začal začiatkom minulého roku, keď v obytnom dome mojich starých rodičov nový majiteľ odkúpil reštauráciu. Počas dvoch mesiacov premenil miesto na pohostinstvo, kde sa nachádzajú výherné automaty, alkohol, stolný futbal, biliard a kde sa často vyskytnú hádky. Všetko, vrátane posúvania stoličky, je dosť hlučné, a často je to počuť až na štvrtom poschodí. Majiteľ mal prevádzku otvorenú až do druhej hodiny ráno, no mesto našťastie schválilo nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré mala takúto prevádzku obmedziť do desiatej večer. Majiteľ to však nerešpektuje a má stále otvorené až do druhej hodiny rannej. Mestská polícia tu bola nespočetnekrát, ale pokuty ani návrhy na zrušenie prevádzky pre majiteľa neznamenajú nič. Mesto tento problém nechce alebo nevie vyriešiť. Dohoda s majiteľom nie je možná, pretože od neho prichádzajú iba vyhrážky. Už neviem, čo mám robiť, na koho sa obrátiť, resp. čo spraviť. Na súd to dať nechcem. Riešenie potrebujem čím skôr a nie prepierkať sa so súdmi. Sťažnosti na mesto nepomáhajú. Za 7 mesiacov sa nič nezmenilo. Veľmi pekne Vás prosím, nie len o právnickú radu, ale aj o radikálne riešenie, keďže právnou cestou sa to zatiaľ nepodarilo vyriešiť. Ďakujem za akúkoľvek radu.

Odpoveď: Ako postupovať pri rušení nočného kľudu zo strany prevádzkovateľa krčmy?

Dobrý deň, účelom tejto právnej poradne, ako to vyplýva z jej názvu, nie je ponúkať "radikálne" riešenia ale upozorňovať a odporučiť právne inštitúty, ktoré môžu prispieť k vyriešeniu právneho problému. Ak Vašu situáciu nedokážete vyriešiť právnymi prostriedkami ochrany na mestskom úrade, svojho práva sa musíte domáhať na súde. V zmysle § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka, vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom. Prevádzkovanie rušného podniku v dobe nočného kľudu je jednoznačne zásahom do tohto práva, odporúčam Vám preto podať súdnu žalobu.