Ako postupovať pri podozrení na zanedbanie zdravotnej starostlivosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Bratislava

Otázka: Ako postupovať pri podozrení na zanedbanie zdravotnej starostlivosti

Chcem sa spýtať, ako postupovať, ak máme podozrenie, že nemocnica pochybila a pacient následne zomrel. Úmrtie nastalo 15.8., pohreb je naplánovaný na 20.8. Rada by som vedela, či je možné nariadiť pitvu na vlastnú žiadosť, keďže bežná bude s výsledkom až o mesiac. To je doba, počas ktorej bude telo už pochované. Ak nie, ráda by som vedela ako postupovať v prípade takéhoto podozrenia.

Odpoveď: Ako postupovať pri podozrení na zanedbanie zdravotnej starostlivosti

Dobrý deň, v prípade, ak máte pochybnosti o správne poskytnutej zdravotnej starostlivosti, je potrebné podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Na Slovensku je orgánom dohľadu v tejto oblasti práve Úrad pred dohľad nad zdrav. star., ktorá na základe podnetov občanov prešetruje spôsob a formu poskytnutej zdravotnej starostlivosti, prípadne posudzuje, či nemala byť poskytnutá iná zdravotná starostlivosť, než akú určil ošetrujúci lekár. Úrad vykoná dohľad na základe lekárskych záznamov a tiež na základe pitevnej správy. Podnet na úrad je potrebné podať písomne, pričom v podnete Vám odporúčam čo najpresnejšie popísať priebeh hospitalizácie, ošetrovania... až po smrť pacienta. Na základe Vášho podnetu začne úrad konať, pričom Vás bude informovať o spôsobe prešetrenia Vášho podnetu.