Máte
otázku?

Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka?

Som spoludlžník - uhradila som za dlžníka cez 2000 €. Rada by som vedela, či mám nejaké právne možnosti aj napriek tomu, že nemám podpísané uznanie dlhu. Ďakujem

Odpoveď: Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka?

Dobrý deň

nepíšete na základe čoho ste spoludlžníčka.

 

Pokiaľ ste uhradili dlh, ktorý mal splatiť druhý dlžník, túto sumu si môžete od neho vymáhať. Pokiaľ nebol dohodnutý podiel na spoločnom dlhu, tak každý je povinný splácať polovicu. 

 

Akste boli zaviazaní spoločne a nerozdielne a Vy ste zaplatili za druhého dlžníka, vzniká Vám regresný nárok, teda vrátenie finančných prostriedkov, ktoré ste uhradili za druhého dlžníka. 

 

Vprvom rade skúste druhého dlžníka vyzvať na zaplatenie dlhu. Pokiaľ dlh neuhradí, môžete podať návrh na vydanie platobného rozkazu na príslušný súd. V upomínacom konaní sa platí polovičný poplatok.

 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka? (Občianske právo)

Dcéra vlastní polovicu domu a druhá polovica je rozdelená medzi štyroch vlastníkov. Z toho traja vlastníci môžu dcéru donútiť k predaju domu a následného vysťahovania? Dcéra im chce vyplatiť ich čiastku z domu, ale vybavuje ešte rôzne náležitosti ako je zameranie celkového pozemku, odhad nehnuteľnosti, kataster a pod. Musí sa ponáhľať s vyplatením, keď sa iba ústne dohodli? Dohodli sa na určitej sume, ktorú dcéra chce dodržať, lenže než sa všetky papiere vybavia to chvíľu potrvá. Má obavy, aby ju odtiaľ nevyhodili. Prosím o radu čo ma robiť. Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.03.2019)

Dobrý deň, ostatní traja vlastníci nemôžu Vašu dcéru donútiť predať túto nehnuteľnosť a vysťahovať sa odtiaľ. Ak som správne pochopil, momentálne sa dohodli mimosúdne, hoci iba ústne na vyplatení ich podielov. V prípade, že by boli netrpezliví a podali by na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva bude súd rozhodovať v súlade s ustanovením § 142 Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia prichádza predaj celej nehnuteľnosti do úvahy ako posledná možnosť vyporiadania podielového spoluvlastníctva, pričom práve pred touto možnosťou je prikázanie spoločnej veci do výlučného vlastníctva jedného z podielových spoluvlastníkov a vyplatenie ostatných spoluvlastníkov podľa výšky ich podielov a trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Ak teda v rámci prípadného súdneho konania Vaša dcéra uvedie, že chce nehnuteľnosť do svojho výlučného vlastníctva a chce ich vyplatiť, súd nerozhodne o predaji nehnuteľnosti. Vašej dcére môže zároveň určiť aj dlhšiu lehotu na vyplatenie ich podielov (v závislosti od jej možností a výšky súm). Bez súdneho konania však nemôžu Vašu dcéru vysťahovať z nehnuteľnosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku