Stavba oplotenia od susedov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Stavba oplotenia od susedov

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu ohľadom oplotenia nášho pozemku. Rada by som si postavila murovaný plot od našich susedov, s ktorými nemáme dobré vzťahy. Potrebujem ich súhlas na stavbu takéhoto plotu? Majú tam už svoj pletivový plot, ale ja by som chcela postaviť murovaný múrik, aby nám nebolo vidieť do dvora. Je možné ho postaviť aj bez ich súhlasu? Za odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Stavba oplotenia od susedov

Dobrý deň, pokiaľ nebudete stavať na ich pozemku, tak nepotrebujete ich súhlas. Nie je vylúčené, že vedľa seba budú dva ploty. Stavbu plota však musíte ohlásiť na stavebnom úrade, ktorý obyčajne nerobí problémy so stavbou plota. Ohlásenie musí mať zákonné náležitosti, medzi ktoré patrí aj zobrazenie oplotenia, náčrt na mape.

Susedia sú účastníkmi stavebného konania a preto majú právo sa k stavbe (oploteniu) vyjadriť. Neznamená to však, že ak nedajú súhlas, že nemôžete stavať.