Požička Pohotovosť s.r.o.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Zahraničie

Otázka: Požička Pohotovosť s.r.o.

* Dobrý deň, chcela som sa opýtať, máme po dedickom konání ktoré bolo 26.1.2024, po odsúhlasenia, že si dedictvo vezmeme, sa prišlo na to, že si náš otec uzavrel zmluvu 04.07.2012 a to požičku v sume 300€, potom v mailu v ktorom nás kontaktovala už ona pisala pre nás, (prví kto ju kontaktoval bol bohužial moj brat a to telefonicky aby sa opýtal čo je to za dlh) že zaväzok sa stal splatným v celom rozsahu v 05.05.2013 a písala, že teraz je cena už skoro 10000€. Vôbec nevieme či už otec dlžnú čiastku dávno nesplatil o tomto dlhu sme sa dozvedeli až pozdejšie z jeho počitaču, v ktorom bola mailová komunikácia od strany pohotovost s.r.o, bohužial v dedickom bol aj byt na ktorom majú od toho roku 2013 plombu (zmluva o zriadenie záložného práva), ďalej paní píše, že z nejakych vyšie odstavcou vyplývá, že smrťou dlžnika zävezok nezanikne a musím ho splatit ako dedička . Že zo zákona atd, že pohľadávka, ktorá nebola prihlasena do dedického konania nezanikla. Exekučne sa to vôbec neriešilo nechala som si z centrálneho registru vypisať či má na toto nejaké exekucie a spolocnost tam nebola, nevieme či sa to riešilo súdnou cestou papiere žiadne od nich nedostal iba komunikacia po mailu je to jediné čo máme. Na dotaz ohladom zlmuvy mi paní povedala, že je uložena v archivu a mám si o nu požiadať, v priebehu konaniq o dedičstve nám notar povedla iba že na byte je plomba a ta sa musí zaplatit aby sa dalo pohnuť s bytem ale už nepovedal že je to tato spolocnost, v konečnnom uzneseniu ale o dlhu od společnosti nic nieje. * Ako mám ďalej postupovať, aj s bytom a telefonátmi, že kedy začneme splácať a že ešte žiadna platba nepřišla. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Požička Pohotovosť s.r.o.

Dobrý deň,

v prvom rade je nutné vychádzať z princípu, podľa ktorého dedič zodpovedá za dlhy zosnulého do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. To znamená, že dedičstvo prijaté zo závetu alebo na základe zákona vás zaväzuje k úhrade zosnulého dlhov len do výšky hodnoty nadobudnutého majetku. Váš osobný majetok nad rámec dedičstva by teda nemal byť dotknutý, pokiaľ suma dlhov nepresiahne hodnotu dedičstva .

Pokiaľ ide o prihlásenie pohľadávok do dedičského konania, každá pohľadávka, ktorá nebola prihlásená, nezaniká automaticky smrťou dlžníka. To znamená, že pohľadávka môže byť naďalej uplatniteľná voči dedičom. V tomto prípade je kľúčové zistiť, či a v akej forme bola zmluva o požičke a príslušné zabezpečenie (napríklad záložné právo na byte) riadne evidované a či je požadovaná suma dlhu odôvodnená.

Čo sa týka postupu, odporúčam nasledujúce kroky:
1. Legálna verifikácia dlhu a zabezpečenia: Požiadajte dotyčnú spoločnosť o kompletnú dokumentáciu týkajúcu sa zmluvy o požičke a zabezpečenia, vrátane informácií o ako a kedy malo dôjsť k rastu sumy dlhu z pôvodných 300€ na uvedených 10 000€. Ak Vám to nedajú, dá sa to vyriešiť cez advokáta.
2. Právna konzultácia: Je vhodné obrátiť sa na nášho právnika špecializujúceho sa na dedičské právo. Právnik vám pomôže preveriť situáciu a navrhnúť ďalšie postupy, napríklad ako ďalej postupovať vo vzťahu k zmluve o zriadení záložného práva na byte. Ako ho odstrániť. Dalo by sa to vyriešiť cez súd aj bez zaplatenia.

Vzhľadom na komplexnosť situácie a pravdepodobnú potrebu riešiť záležitosti i s jemnými právnymi nuansami by som vám odporučila obrátiť sa priamo na nás v advokátskej kancelárii Ficek & Partners, kde vám vieme poskytnúť odbornú pomoc a poradiť, ako postupovať ďalej. Konzultáciu si môžete objednať cez našu webovú stránku www.ficek.sk.