Výklad § 95 Zákonníka práce

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Nitra

Otázka: Výklad § 95 Zákonníka práce

Dobrý deň! Rada by som Vás požiadala o vysvetlenie § 95 Zákonníka práce. Podľa tohto paragrafu, ak sa nočná smena začína v nedeľu a sviatok pripadá na piatok, bude mať nočná smena päťdňový pracovný týždeň? A budú im nevyplatené sviatky? Ďakujem za odpoveď!

Odpoveď: Výklad § 95 Zákonníka práce

Dobrý deň. Ustanovením § 95 Zákonníka práce mal zákonodarca záujem dosiahnuť správne určovanie začiatku dňa pracovného pokoja na pracoviskách s nočnými zmenami, nakoľko sa od toho odvíja nárok na mzdu a náhrada mzdy za sviatok.
V zmysle spomenutého zákonného ustanovenia je zamestnanec odmeňovaný za prácu vo sviatok iba za čas, ktorý bol počas sviatku skutočne odpracovaný.
Ako príklad možno uviesť: ak prvá ranná zmena nastupuje do práce o 6.00 hod., začína na účely pracovnoprávnych predpisov sviatok (napr. 29. august) na tomto pracovisku o 6.00 hod. 29. augusta a končí sa o 6.00 hod. 30. augusta.