Vydávanie z vysokej bankovky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Košice

Otázka: Vydávanie z vysokej bankovky

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, do akej nominálnej hodnoty euro bankoviek som ako pokladníčka povinná vydať pri nákupe, napríklad za 3 eurá, pri platbe 50 eurami. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Vydávanie z vysokej bankovky

Dobrý deň,

v podstate platí, že obchodník je povinný prijať platidlo v akejkoľvek nominálnej hodnote a odmietnuť môže len zo zákonných dôvodov. Vo Vašom prípade ste povinná prijať aj platbu 50 eurovou bankovkou, aj keď mi je jasné, že niekedy je to veľmi obtiažne, nakoľko nemáte, resp. nebudete mať z čoho vydať. Ak by ste uvedenú povinnosť porušili, potom by voči Vám mohla byť vyvodená administratívnoprávna, či dokonca trestnoprávna zodpovednosť podľa § 273-trestný čin ohrozovania obehu peňazí: Kto bez zákonného dôvodu odmieta tuzemské peniaze alebo poškodzuje tuzemské peniaze, potrestá sa odňatím slobody až na šesť mesiacov.

Máte však napríklad právo neprijať platbu ak ju zákazník platí viac ako 50 kusmi euromincí.