Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné podať trestné oznámenie, ak som bola nakazená pohlavnou infekciou, konkrétne HPV vírusom. V živote som mala iba jediného sexuálneho partnera, ktorý ma začal podvádzať po 13 rokoch manželstva. V októbri 2013 boli moje gynekologické výsledky v poriadku, ale v novembri 2014 už boli zlé. Začal ma podvádzať asi v období októbra - novembra 2013. Túto skutočnosť mi priznal sám môj manžel. On i jeho nová partnerka sú si vedomí, že ma mohli nakaziť, ale nepodstúpili žiadne vyšetrenia. Tvrdia, že ide o bežné ochorenie a že robím zbytočnú paniku. Rada by som vedela, či je toto správanie trestné, čo by takéto trestné konanie mohlo obnášať, aký trest by mohli dostať a či je možné žiadať odškodné a v akej výške. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Je nakazenie pohlavnou chorobou trestné?

Dobrý deň, podľa § 167 Trestného zákona, sa trestného činu Ohrozovania pohlavnou chorobou dopustí ten, kto iného vydá, čo aj z nedbanlivosti, do nebezpečenstva pohlavnej nákazy, za čo sa môže potrestať odňatím slobody až na tri roky. Naplnenie skutkovej podstaty tohto prečinu predpokladá ohrozenie nákazou výlučne pohlavnou chorobou. V prípade inej infekčnej choroby sa páchateľ môže dopustiť trestného činu Šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa § 163 Trestného zákona. Ak máte podozrenie, že Váš manžel vystavil nebezpečenstvu nákazy alebo Vás pohlavnou chorobou nakazil, podajte trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru. V trestnom konaní máte právo uplatňovať náhradu spôsobenej škody na zdraví, náhradu bolestného a sťaženia spoločenského uplatnenia, liečebných nákladov alebo ušlej mzdy z dôvodu Vašej práceneschopnosti.