Môže byť založené tiché spoločenstvo na mesačných splátkach s presne určenou sumou?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Prešov

Otázka: Môže byť založené tiché spoločenstvo na mesačných splátkach s presne určenou sumou?

Môže byť tiché spoločenstvo založené na mesačných splátkach s presne určenou sumou?

Odpoveď: Môže byť založené tiché spoločenstvo na mesačných splátkach s presne určenou sumou?

Dobrý deň, charakteristikou zmluvy o tichom spoločenstve je zhodnotenie vkladu tichého spoločníka v podobe podielu na zisku podnikateľa a v dohodnutom rozsahu znášanie podnikateľského rizika v podobe straty podnikateľa. Tichý spoločník preto nemôže mať nárok na vopred identifikovaný výnos, inak by sa zmluva o tichom spoločenstve nelíšila napr. od zmluvy o úvere alebo zmluvy o pôžičke, ktorých náležitosťou je pevná odmena za poskytnuté peňažné prostriedky. V uvedenom prípade môže byť preto uvedené ustanovenie zmluvy považované za neplatné pre obchádzanie zákona.