Rozbitý nos, čo mu hrozí?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Rozbitý nos, čo mu hrozí?

Dobrý deň, veľmi rada by som Vás požiadala o pomoc a radu zároveň. Môj priateľ sa vo vypitej forme pobil s mužom, ktorý študuje na vysokej škole a ako príležitostný zamestnanec pracuje ako finančný sprostredkovateľ. V priebehu tejto bitky môj priateľ mužovi zlomil nos, na čo ten následne podal oznámenie. Na druhý deň sa mu priateľ ospravedlnil a dohodli sa, že muž stiahne oznámenie, prípadne že sa dohodnú na odškodnení vo výške 300 € za utrpenú ujmu. Muž s týmto návrhom súhlasil. Keď sme sa ho pýtali na liečbu, povedal, že to potrvá týždeň, maximálne dva. Keď sme sa v nasledujúcich dňoch snažili s ním spojiť, neprejavoval žiadnu odozvu. Neskôr nám oznámil, že liečba bude trvať mesiac a že oznámenie nestiahne. Nečakane tvrdil, že potrebuje operáciu, hoci bolo zrejmé, že ide len o jednoduchú zlomeninu, čo predtým aj sám potvrdil. Je zrejmé, že z tejto situácie chce profitovať čo najviac. Pravdepodobne dostal nejakú radu, ako na to. Nie je ťažké ovplyvniť lekára, aby napísal doklad, ktorý muž potrebuje. Chcem sa opýtať, ako je možné postupovať v takomto prípade. Čo by mohlo hroziť môjmu priateľovi a čomu by sme sa mali vyhnúť? Čomu je možné predísť? Ak sa situácia ešte zhorší, uvažujeme o konzultácii s právnikom. Vopred ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Rozbitý nos, čo mu hrozí?

Dobrý deň

v tomto prípade sa začne vyšetrovanie a pravdepodobne bude proti vášmu priateľovi vznesené obvinenie (ak výsledky vyšetrovania budú nasvedčovať tomu, že bol spáchaný trestný čin). Na základe vášho popisu by sa mohlo jednať o trestný čin ublíženia na zdraví. Ublížením na zdraví sa rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného. Ide o poruchu zdravia, ktorá obvykle trvá cca 7dní. Priateľ sa bude musieť zúčastnovať vyšetrovacích úkonov. Pokiaľ by bolo vznesené obvinenie voči priateľovi, porozmýšlajte nad pomocou advokáta.