Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Prepis podielu na byte na dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Zahraničie

Otázka: Prepis podielu na byte na dieťa

Dobrý deň, vlastníme s manželkou v bezpodielovom spoluvlastníctve byt. Je možné, aby som previedol svoj podiel na byte (daroval/prepísal) na našu dcéru so súhlasom mojej manželky? Majú možnosť moje ostatné dve deti toto napadnúť, prípadne aj po mojom úmrtí? Ďakujem.

Odpoveď: Prepis podielu na byte na dieťa

Dobrý deň, v právnom zmysle je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov charakterizované tým, že podiely nie sú presne určené, a obaja manželia vlastnia spoločný majetok v plnom rozsahu. Preto nie je možné previesť Váš podiel z takto vlastneného bytu na inú osobu, vrátane darovania vášho podielu bez predchádzajúceho vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva.

Ak chcete previesť svoj podiel na dcéru, musíte so svojou manželkou najskôr zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo a prejsť k podielovému spoluvlastníctvu, kde bude možné presne určiť podiely každého z vás. Len potom môžete svoj podiel darovať dcére. Tento proces vyžaduje súhlas oboch manželov.

Bez zrušenia BSM a vyporiadania, môžete spoločne  previesť dcére polovicu bytu ale zostanete obaja na druhej polovici.