Predvolanie k vypovedaniu. Je to možné odmietnuť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Predvolanie k vypovedaniu. Je to možné odmietnuť?

Dobrý deň, máme kamaráta v Nitre, ktorý sa ocitol v ťažkej situácii a prebieha jeho výsluch. Našli mu marihuanu a telefónne záznamy. Potrebovala by som sa poradiť ohľadom toho, že môj priateľ má ísť teraz vypovedať. Rada by som vedela, či môže čo také odmietnuť, ak by mu to mohlo uškodiť, alebo čo má povedať, ak by nechcel vypovedať. Ďakujem za odpoveď a radu.

Odpoveď: Predvolanie k vypovedaniu. Je to možné odmietnuť?

Dobrý deň, možnosť odoprieť výpoveď svedka upravuje ustanovenie § 130 Trestného zákona. Dôvody pre odopretie výpovede sú dva:

1/ príbuzenský vzťah s obvineným (podozrivým) a 2/ že by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo svojmu príbuznému v priamom rade, súrodencovi...

V prípade, že by Váš priateľ mohol výpoveďou spôsobiť nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, môže využiť svoje práve nevypovedať. Na začiatku výsluchu bude poučený o svojich právach, vyšetrovateľ sa ho spýta či poučeniu porozumel a rovnako sa ho spýta či bude vypovedať. V tomto okamihu môže Váš priateľ vyšetrovateľovi povedať, že využíva svoje právo nevypovedať a výpoveď odmieta. Nakoľko je to jeho právom, vyšetrovateľ to musí akceptovať a k výpovedi ho nemôže žiadnym spôsobom donútiť.