Predmanželská zmluva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Košice

Otázka: Predmanželská zmluva

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako to funguje s predmanželskou zmluvou, keďže som na internete nenašla žiadne informácie. Kde si ju môžem dať vypracovať? Ak si ju mám sama napísať a len ju potvrdiť u notára, odkiaľ môžem čerpať vzor? Čo všetko by mala táto zmluva obsahovať? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Predmanželská zmluva

Dobrý večer,

náš právny poriadok systém predmanželskej zmluvy nepozná tak ako je to v angloamerickej právnej sústave.

V  zmysle nášho právneho poriadku, predovšetkým občianskeho zákonníka je možné upraviť vzťahy medzi manželmi pokiaľ sa jedná o bezpodielové spoluvlastníctvo, vyhradiť jeho vznik, tak aby pri uvedených dohodách boli brané do úvahy aj majetky, ktoré manželia vnesú do manželstva, pričom treba vychádzať aj zo samotného postavenia  oboch manželov, či podnikajú, aké je ich soc. postavenie, vnesený majetok a pod.  Na uvedené  dohody slúžia notárske zápisnice, ktoré vyhotovuje notár, ale spisuje ich s manželmi.

V zmysle ust. § 143  Obč. zákonníka   manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku. Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.

Odporúčame Vám kontaktovať advokáta vzhľadom na skúseností s prípadným vyporiadaním BSM.