Práca počas štedrého dňa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Práca počas štedrého dňa

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Môže ma zamestnávateľ nútiť ísť do práce (pôsobím ako predavačka v COOP) na Štedrý deň? Podľa novej legislatívy sú všetky sviatky zavreté, no informovali ma, že Štedrý deň je sviatok až od 12. hodiny. Je to pravda? Ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Práca počas štedrého dňa

Dobrý deň,

odpoveď na Vašu otázku upravuje ustanovenie § 94 ods. 5 Zákonníka práce:

V dňoch 1. januára, 6. januára, vo Veľký piatok, vo Veľkonočnú nedeľu, vo Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12.00 hodine, 25. decembra a 26. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len „maloobchodný predaj“) okrem maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

Zákonník práce vo svojej prílohe č. 1a upravuje, kedy ešte možno zamestnancovi nariadiť práce cez sviatok:

Príloha č. 1a k zákonu č. 311/2001 Z. z.

MALOOBCHODNÝ PREDAJ, PRI KTOROM MOŽNO ZAMESTNANCOVI NARIADIŤ ALEBO S NÍM DOHODNÚŤ PRÁCU V DŇOCH USTANOVENÝCH ZÁKONOM

1. maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami,

2. maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach,

3. maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach,

4. predaj cestovných lístkov,

5. predaj suvenírov.

6. predaj kvetov 8. mája, 1. septembra a predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta 1. novembra.

Podľa vyššie uvedeného Vám môže zamestnávateľ nariadiť prácu počas štedrého dňa avšak len do 12:00.