Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Povinnosť spojená s úmrtím otca

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Povinnosť spojená s úmrtím otca

Dobrý deň, zomrel mi otec, s ktorým som nebola v kontakte 20 rokov. Pri smrti jeho rodičov podpísal všetko dedičstvo v prospech svojho brata. Teraz od nás jeho brat požaduje, aby sme sa postarali o jeho pohreb a náklady s ním spojené. Nemal žiadne majetky, obávam sa, že iba dlhy. Je mojou povinnosťou otca pochovať, alebo táto povinnosť sa vzťahuje na jeho brata, v prospech ktorého podpísal všetko dedičstvo po rodičoch a nás tým pádom vydedil? Ďakujem.

Odpoveď: Povinnosť spojená s úmrtím otca

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné rozlíšiť dve otázky: povinnosť pochovať zosnulého a zodpovednosť za jeho dlhy.

Pokiaľ ide o povinnosť pochovania, táto povinnosť nie je výslovne upravená v zákonoch. V praxi sa ale predpokladá, že pohreb zabezpečia najbližší pozostalí osoby, ktorá poskytovala starostlivosť (poručiteľ).

Čo sa týka dedenia dlhov, dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa len do výšky nadobudnutého majetku. Ak dedičstvo neodmietne a prevezme, musí riešiť aj dlhy zosnulého. Môže ale dedičstvo odmietnuť ako celok, vrátane dlhov a majetku.

Nie je priamo podstatné, komu pripadlo dedičstvo po rodičoch vášho otca, pri dedičskom konaní po vašom otcovi sa rozhoduje zvlášť. Ak odmietnete dedičstvo vy, náklady spojené s pohrebom by mala hradiť osoba, ktorá sa postarala o pohreb alebo iný dedič.

Bratovi nemusíte ale nič posielať.