Musím podpísať splnomocnenie a zastupovať maloletého, voči ktorej vystupujem ako profesionálny rodič?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Musím podpísať splnomocnenie a zastupovať maloletého, voči ktorej vystupujem ako profesionálny rodič?

Pracujem v detskom domove (DeD) ako profesionálny rodič, pričom mám na starosti dve deti vo veku 16 rokov. Zákonným zástupcom detí je riaditeľ DeD. Počas lyžiarskeho výcviku sa jedno z detí vážne zranilo (slabý otras mozgu, narazená krčná chrbtica, prasknutá panva a roztrhnutá oblička). Škola eviduje školský úraz a na prešetrenie potrebuje prítomnosť zákonného zástupcu. Riaditeľ DeD po mne žiada, aby som podpísal splnomocnenie na zastupovanie v súvislosti so Strednou školou, ktorú navštevuje zranená dievčina. Chcem podotknúť, že podobne ako škola, aj DeD majú rovnakého zriaďovateľa. Odmietol som podpísať splnomocnenie a vedenie detského domova mi hovorí, že musím počúvať nariadenia riaditeľa. Prosím o právnu radu, ako by som mal postupovať. Chcem ešte upozorniť, že úraz sa stal v dôsledku hrubého zanedbania bezpečnosti zo strany školy - škola aj DeD to chcú "zametať pod koberec". Ďakujem.

Odpoveď: Musím podpísať splnomocnenie a zastupovať maloletého, voči ktorej vystupujem ako profesionálny rodič?

Dobrý deň, uvádzate, že zákonným zástupcom poškodeného dieťaťa je riaditeľ detského domova. V takom prípade, je teda on oprávnený vykonávať za maloletého všetky právne úkony, na ktoré nie je spôsobilý. Ako profesionálny rodič ste v pracovnoprávnom vzťahu s detským domovom, pričom Vám osobitný právny vzťah k maloletému dieťaťu nevzniká. Na základe uvedeného ste povinný dodržiavať a plniť povinnosti ustanovené v pracovnej zmluve. Ak Vám z vašej pozície nevyplýva povinnosť zastupovať dieťa pri prešetrovaní školského úrazu, splnomocnenie prevziať nemusíte. Na rozdiel od Vás si nemyslím, že postup riaditeľa detského domova a školy smeruje k "ututlaniu" udalosti. Nelogickým by potom bola snaha riaditeľa splnomocniť Vás v tejto veci. V neposlednom rade je potrebné poznamenať, že každý úraz v škole je povinný škola zaznamenať a prešetriť, čo je postup, ktorý vo Vašom príspevku opisujete.