Môžem ako oznamovateľ trestného činu zostať v anonymite?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Môžem ako oznamovateľ trestného činu zostať v anonymite?

Dobrý deň, náhodou som cez internet narazil na video, ktoré zachytáva trestný čin. Ako správny občan som anonymne odniesol video na políciu na USB kľúči. Samozrejme, polícia si ma našla a kontaktuje ma, pravdepodobne na základe záznamu z videokamery na polícii a núti ma vypovedať, hoci s týmto činom nemám nič spoločné. Aké sú moje práva, keď chcem zostať v anonymite a vyhnúť sa súdnym konaniam? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem ako oznamovateľ trestného činu zostať v anonymite?

Dobrý deň, podľa § 62 ods. 2 Trestného poriadku (TP), máte ako oznamovateľ trestného činu právo požiadať orgány činné v trestnom konaní, aby v oznámení neboli uvedené údaje o Vašej totožnosti. Materiály, ktoré umožňujú zistenie totožnosti, sa ukladajú na prokuratúre, pričom do spisu sa zakladajú len s Vašim súhlasom. Podľa § 196 ods. 2 TP, ak prokurátor alebo policajt po prijatí trestného oznámenia zistí, že je potrebné ho doplniť, doplnenie vykoná výsluchom oznamovateľa alebo poškodeného alebo vyžiadaním písomných podkladov od oznamovateľa alebo od inej osoby. Za týmto účelom Vás možno predvolať alebo predviesť. V zmysle zákona, je každý povinný dostaviť sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo mu je známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie. Je však otázne, či v ďalšom priebehu trestného konania bude Vaša svedecká výpoveď pre objasneniu skutku potrebná, vzhľadom na to, že obrazový záznam o trestnom čine je voľne dostupný na internetovej sieti.